MŽP: Novela zákona o ochraně přírody má zajistit ochranu městských stromořadí
U novely v současné době skončilo připomínkové řízení. Jejím hlavním cílem je podle ministerstva zajistit vyšší stupeň ochrany stromořadí na veřejných prostranstvích sídel. Podle návrhu by každé stromořadí tvořené pěti a více stromy na veřejně přístupném místě v městské či obecní zástavbě mělo získat ochranné pásmo. To by mělo být široké tři metry na každou stranu od osy stromořadí.
"Týká se to hlavně budování a údržby podzemních technických sítí, ze kterých nejvíce stromy poškozují necitlivé zásahy do jejich kořenového systému. V ochranném pásmu bude kácení a výkopové práce podmíněny vyjádřením samosprávy obce. Informace o tom, kde se ochranné pásmo nachází, stavebníkovi podá obec a do pěti let je snadno najde na internetu ve veřejně přístupném registru krajiny," uvedl Hladík.
Součástí novely je také omezení kácení zdravých vzrostlých stromů. Pokud se kvůli stavbě musí kácet, důsledně se bude muset zajistit náhrada stromů. Týká se to výhradně větších staveb, které vyžadují povolení podle stavebního zákona nebo posouzení vlivů na životní prostředí (EIA).
Přečtěte si také |
Vzrostlé stromy potřebují zalévat. A potřebují zalévat správně, říká muž, který pro ně vymyslel speciální vakyNově by tak neměla nastat situace, že kvůli nedostatku vhodných ploch pro výsadbu nebude muset investor či developer pokácené stromy nahradit. Pro tyto případy je proto zavedena i alternativní možnost ukládat za kácené dřeviny poplatky, která je však až poslední možností. "Návrh se v žádném případě netýká kácení v soukromých zahradách u domů – tam zůstává vše při starém, tedy za vykácení stromu je nutné zasadit strom nový. Novela ale zavádí určitou hierarchii v postupu při kácení kvůli větším stavbám. Zejména chceme předejít tomu, kdy developerské firmy spíše zaplatí dnes poměrně nízké pokuty, než aby zajistily náhradní výsadbu," přiblížil ministr.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Jaroslav Řezáč
22.5.2024 04:39Stromy obložené asfaltem neprosperují je tedy možné zvážit mlatové cesty. VŠUDE KYDAT ASFALT NENÍ ŘEŠENÍ ale problém.
smějící se bestie
22.5.2024 06:23 Reaguje na Jaroslav ŘezáčSlavomil Vinkler
22.5.2024 07:45 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPavel Jeřábek
22.5.2024 14:32 Reaguje na Slavomil VinklerNavíc moudré obce si nechávají čas od času zpracovat odorné posudky.
A ty co mají finance, u některých stromů zajistí i posouzení dřeviny pomocí přístrojů.
Ale mohou za poškození kořenového systému při stavbě, opravě inženýrských sítí, údržbě dřevin, pozemko okolo stromů atd.
Viktor Šedivý
22.5.2024 08:42 Reaguje na Jaroslav ŘezáčProdejci holinek by měli radost ...
Pavel Jeřábek
22.5.2024 14:26 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
22.5.2024 22:25 Reaguje na Pavel JeřábekPavel Jeřábek
22.5.2024 14:35pokud se to prosadí, tak do ulic už žádný strom nikdo nevysadí, protože prakticky pod chodníky a jízdními pruhy je vodovod, plyn, kanalizace, elektrika, optická síť a kdo ví co ještě.
Ale šance je, rozum obcí, správců inženýrských sítí, a využití moderních technologií.