https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-ekologicke-projekty-pujde-z-norskych-fondu-800-mil.kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na ekologické projekty půjde z norských fondů 800 milionů Kč

10.4.2019 13:19 | PRAHA (ČTK)
Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP) nabídne žadatelům 800 milionů korun z takzvaných norských fondů na ekologické projekty. Podporovány budou inovativní řešení ochrany ekosystémů, monitoring znečištění ovzduší, boj proti znečištění vodních toků zbytky léčiv nebo zmírňování negativních projevů změny klimatu v sídlech. Informovala o tom mluvčí SFŽP Lucie Früblingová.
 

Vyhlášení prvních výzev je naplánováno na polovinu letošního roku. SFŽP oficiálně představil program Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu v úterý. Dnes se pak uskutečnil seminář, na kterém sešlo více než 100 zájemců o finanční podporu z norských fondů. Účastnili se ho zástupci Česka i Norska.

"Velkou pozornost u Norů vzbudilo především téma pilotních opatření na odstraňování zbytků léčiv z vodních toků. Zájem právě o tuto problematiku nás nepřekvapil, protože téma farmak a mikropolutantů je obecně v posledních několika letech v Evropě velmi diskutovanou otázkou," uvedl vedoucí oddělení pro řízení norských fondů Ivo Marcin.

Prostřednictvím Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska přispívají Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v EHP a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Příjemci finanční podpory jsou země střední, východní a jižní Evropy.

ČR je příjemcem podpory z těchto fondů již od roku 2004, kdy vstoupila do EU. V prvním a druhém programovém období přišlo do Česka asi šest miliard korun. Aktuálně je Česká republika pátým největším příjemcem, a to po Polsku, Rumunsku, Maďarsku a Bulharsku.

Ve třetím programovém období budou do roku 2024 přibližně pěti miliardami korun podpořeny projekty zaměřené na výzkum, ochranu životního prostředí, kulturní dědictví a spolupráci v kultuře, veřejné zdraví, vzdělávání a spolupráci v justici.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist