https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-madagaskaru-byla-objevena-udajne-nejosklivejsi-orchidej-sveta?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Madagaskaru byla objevena údajně nejošklivější orchidej světa

18.12.2020 14:24 | ANTANANARIVO (ČTK)
Rostlina nemá listy, nevykonává fotosyntézu a závisí na houbách. Botanici ji klasifikovali jako ohroženou, zároveň ale podotýkají, že se vyskytuje v malém množství v národním parku, takže má již určitou ochranu.
Rostlina nemá listy, nevykonává fotosyntézu a závisí na houbách. Botanici ji klasifikovali jako ohroženou, zároveň ale podotýkají, že se vyskytuje v malém množství v národním parku, takže má již určitou ochranu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Rick Burian / Royal Botanic Gardens
Mezi druhy, které byly nově objeveny v letošním roce, je také rostlina, o níž se mluví jako o "nejošklivější orchideji na světě", informoval zpravodajský portál BBC. Za jejím objevem v lesním porostu na Madagaskaru stojí londýnské Královské botanické zahrady a jejich partnerské laboratoře. Rostlina s dohněda zbarvenými květy velkými 11 milimetrů dostala latinské pojmenování Gastrodia agnicellus.
 

I když orchideje jsou většinou proslulé krásou svých květů, nově identifikovaný druh sami spolupracovníci Královských botanických zahrad popsali jako "spíše ošklivý". Rostlina nemá listy, nevykonává fotosyntézu a závisí na houbách. Botanici ji klasifikovali jako ohroženou, zároveň ale podotýkají, že se vyskytuje v malém množství v národním parku, takže má již určitou ochranu.

Spolupracovníci botanických zahrad v londýnském Kew v letošním roce nově pojmenovali celkem 156 nových rostlin a hub. Každý druh má podle nich své vlastní kvality a může představovat potenciál pro lidstvo. Některé druhy mohou být využity jako plodina, léčivo nebo se stát zdrojem příjmů pro místní obyvatele. Jednou z užitečných a zároveň vzhledných nově objevených rostlin je Ipomoea noemana, přezdívaná ranní sláva, již dříve známá lidem žijícím vysoko v peruánských Andách, kteří pojídají její sladké fialové hlízy.

Za některými dosud neznámými druhy nemuseli přitom britští odborníci nijak daleko. Nový druh pavučince byl nalezen přímo na okraji londýnského letiště Heathrow. Mykolog, který objev učinil, pojmenoval houbu Cortinarius heatherae po své manželce Heather.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist