Na Ořechovce škodí kůrovec, 21 stromů musí být pokáceno
Městská část ještě letos místo pokácených stromů vysadí nové. Zatím ale není jasné, jaké druhy. Smrky ani douglasky to ale nebudou.
Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let, přičemž ta současná je podle odborníků dosud největší. V Praze se ale daří kůrovce podle Dana Frantíka z magistrátního odboru pro ochranu přírody držet pod kontrolou.
Smrky, které kůrovec nejčastěji napadá, tvoří v hlavním městě pět procent z celkových lesních porostů. V lesích v majetku hlavního města je smrk nejčetněji v Kunratickém lese a Modřanské rokli. "Tyto porosty smrku činí přes polovinu celkového zastoupení smrku v Praze," sdělila mluvčí Lesů hlavního města Petra Fišerová.
Největším problémem podle Frantíka je, když se kůrovec rozmnoží na soukromých zahradách, kde není jednoduché napadený strom pokácet. Práci musí vykonat arboristé a majitel zaplatí za odstranění stromu zhruba 10.000 korun. Pokud není sanace provedena včas, kůrovec napadá stromy v okolí, řekl Frantík.
Kůrovec se vyskytuje i na území Lesů Praha. Loni jejich lesníci vytěžili 2630 metrů krychlových kůrovcového dřeva z celkové těžby 5000 metrů krychlových. Letos k 30. dubnu Lesy Praha kvůli kůrovci vytěžily 33 metrů krychlových dřeva, řekla Fišerová.
Vedle toho Praha 12 řeší napadení památného dubu mezi Točnou a Chloupice housenkami bekyně zlatořitné. Podle zjištění místostarostky Prahy 12 Evy Tylové byl strom napaden housenkami i v minulosti a nebyl doporučován žádný zásah. "Podle entomologů i podle informací z magistrátu by stromu nemělo hrozit nebezpečí," řekla mluvčí Prahy 12 Eva Ingrid Antl Burianová.
Bekyně zlatořitná se podle Frantíka občas místně přemnoží, což není závažný problém. Lidé by si přesto měli na housenky dávat pozor, pokud se jich dotknou, na kůži se může objevit alergická reakce.
reklama