https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-orechovce-skodi-kurovec-21-stromu-musi-byt-pokaceno
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Ořechovce škodí kůrovec, 21 stromů musí být pokáceno

31.5.2019 00:24 | PRAHA (ČTK)
Z důvodu napadení kůrovcem bude v ulici Na Ořechovce pokáceno 16 smrků a 5 douglasek. Během roku proběhne náhradní výsadba složená z jiných druhů.
Z důvodu napadení kůrovcem bude v ulici Na Ořechovce pokáceno 16 smrků a 5 douglasek. Během roku proběhne náhradní výsadba složená z jiných druhů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | praha6.cz
Praha 6 včera začala v ulici Na Ořechovce kácet stromy, které napadl kůrovec. Práce by měly skončit o víkendu nebo nejpozději v pondělí a neomezí dopravu. Bude pouze nutné přeparkovat auta, která stojí v blízkosti nemocných stromů, informoval mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. Škůdce byl nalezen v 16 smrcích a pěti douglaskách. Nejprve dělníci pokácejí dosud zelené stromy, od kterých nejvíce hrozí rozšíření kůrovce na další dřeviny. Pak přijdou na řadu suché stromy.
 

Městská část ještě letos místo pokácených stromů vysadí nové. Zatím ale není jasné, jaké druhy. Smrky ani douglasky to ale nebudou.

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let, přičemž ta současná je podle odborníků dosud největší. V Praze se ale daří kůrovce podle Dana Frantíka z magistrátního odboru pro ochranu přírody držet pod kontrolou.

Smrky, které kůrovec nejčastěji napadá, tvoří v hlavním městě pět procent z celkových lesních porostů. V lesích v majetku hlavního města je smrk nejčetněji v Kunratickém lese a Modřanské rokli. "Tyto porosty smrku činí přes polovinu celkového zastoupení smrku v Praze," sdělila mluvčí Lesů hlavního města Petra Fišerová.

Největším problémem podle Frantíka je, když se kůrovec rozmnoží na soukromých zahradách, kde není jednoduché napadený strom pokácet. Práci musí vykonat arboristé a majitel zaplatí za odstranění stromu zhruba 10.000 korun. Pokud není sanace provedena včas, kůrovec napadá stromy v okolí, řekl Frantík.

Kůrovec se vyskytuje i na území Lesů Praha. Loni jejich lesníci vytěžili 2630 metrů krychlových kůrovcového dřeva z celkové těžby 5000 metrů krychlových. Letos k 30. dubnu Lesy Praha kvůli kůrovci vytěžily 33 metrů krychlových dřeva, řekla Fišerová.

Vedle toho Praha 12 řeší napadení památného dubu mezi Točnou a Chloupice housenkami bekyně zlatořitné. Podle zjištění místostarostky Prahy 12 Evy Tylové byl strom napaden housenkami i v minulosti a nebyl doporučován žádný zásah. "Podle entomologů i podle informací z magistrátu by stromu nemělo hrozit nebezpečí," řekla mluvčí Prahy 12 Eva Ingrid Antl Burianová.

Bekyně zlatořitná se podle Frantíka občas místně přemnoží, což není závažný problém. Lidé by si přesto měli na housenky dávat pozor, pokud se jich dotknou, na kůži se může objevit alergická reakce.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist