https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-prazske-letne-vznikne-pristi-rok-nove-jezirko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na pražské Letné vznikne příští rok nové jezírko

23.12.2020 02:30 | PRAHA (ČTK)
Vodní plochy jsou podle vedení magistrátu důležité i z důvodu boji proti suchu. Hlavní město se letos v dubnu potýkalo s nejsušším obdobím za posledních šest let.
Vodní plochy jsou podle vedení magistrátu důležité i z důvodu boji proti suchu. Hlavní město se letos v dubnu potýkalo s nejsušším obdobím za posledních šest let.
Pražský magistrát nechá v příštím roce na letenské pláni vybudovat mělké jezírko za zhruba 20 milionů korun. Bude napájeno z Rudolfovy štoly, uvedl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Dodal, že město bude pokračovat také v revitalizaci městských rybníků, další by mohlo vykoupit od soukromníků.
 

"Pomůže při zavlažování a v předcházení tepelných ostrovů v centru města," řekl náměstek k plánu na Letné. Voda z Rudolfovy štoly ze 16. století bude podle něj do nádrže vedena od Letenského zámečku potrubím. Smyslem vodních plochy bude hlavně závlaha a ochlazení vzduchu. "Nemyslím si, že to je rybník na koupání, rozhodně to k tomu nemá sloužit," dodal Hlubuček.

Příští rok podle náměstka začne také revitalizace Zámeckého rybníku v Čakovicích. "Ten teď máme vypuštěný, takže čekáme, až vyschne, a na jaře se začne," řekl. Revitalizace podle něj čeká i další rybník v Újezdě, kde jsou dva, z nichž jeden už upravila městská část.

Hlubuček dále řekl, že magistrát bude při posilování protipovodňové ochrany jednat o výkupu některých nyní soukromě vlastněných rybníků, protože jejich revitalizace je i otázka bezpečnosti a majitelé se často zdráhají investovat velké prostředky například do oprav hrází. Takto město jedná například o odkupu Podleského rybníka v Dubči, dodal náměstek.

Magistrát nyní vlastní a spravuje 85 rybníků o rozloze 120 hektarů. Dalších 20 rybníků o 30 hektarech vlastní soukromníci. Město dále vlastní 32 retenčních nádrží, sedm suchých poldrů, 28 dešťových nádrží a čtyři velká vodní díla, jako je Hostivařská přehrada nebo Džbán. Od roku 2003 se podle informací magistrátu úprav dočkalo 79 vodních ploch, z toho 15 za poslední dva roky. Vybudováno bylo sedm zcela nových rybníků a čtyři vznikly na místě, kde již v minulosti byly.

Vodní plochy jsou podle vedení magistrátu důležité i z důvodu boji proti suchu. Hlavní město se letos v dubnu potýkalo s nejsušším obdobím za posledních šest let. Průměrné měsíční průtoky na všech sledovaných místech dosahovaly přibližně čtvrtiny obvyklého množství pro tento měsíc. Praha chce kromě jezírek v boji proti suchu budovat uvnitř města podzemní nádrže zachycující vodu, opravovat rybníky a rozšiřovat uliční stromořadí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

23.12.2020 07:37
tak mám pocit, že nám vyschnout rybníky ve stromovce, pokud bude z Rudolfovy školy napájeno ještě něco jíného. Ono by celkem šlo zavést srážkovou vodu ze střech ministerstva vnitra, z obou muzeí i ze stadionu sparty do toho jezírka/mokřadu, a bylo by to win win, omezení množství vod, co jdou do čističky a zlepšení odparu vody v místě Letná.
Odpovědět
ig

23.12.2020 10:53 Reaguje na Katka Pazderů
Taky mě zarazilo, proč zrovna z Rudolfovy štoly. Někdo holt miluje komplikovaná řešení :D
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.12.2020 23:48 Reaguje na
Mě spíš zaujalo to místo ... rybníček na kopci:-).

Mně Letná k srdci nikdy moc nepřirostla, což je ale můj problém, a jak tam smysl nějakých vodních prvků najít dokážu, tak si fakt nejsem jist, že nějaké podobné jezírko je úplně nej nápad.

Asi tam chce Čižinský krmit kačeny, či co:-).
Odpovědět
ig

24.12.2020 10:18 Reaguje na Svatá Prostoto
Proč ne, pokud by sehnali vodu, třeba jak výše navrhuje K. Pazderů a vybalancovali velikost jezírka podle přítoku, odparu, vsaku a odnosu kačenami, tak to bude rozhodně lepší pro vyhazování peněz a zabavení zastupitelů, než zužování ulic a zřizování zón klidu na křižovatkách. Ovšem to "přivedení vltavské vody potrubím" s převýšením 45 metrů je na pováženou :D
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

24.12.2020 17:45 Reaguje na
To zas bude emisí CO2, kvůli pumpování, co Vy na to paní "Katka Pazderů"? Voda do kopce opravdu neteče a trkač to jezírko neutáhne.
Odpovědět
ig

24.12.2020 20:14 Reaguje na Jiří Daneš
Ať nedojde k omylu, návrh na čerpání přednesl Hlubuček.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist