https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-pripadne-nebezpeci-ci-mimoradnosti-v-zoo-plzen-upozorni-novy-varovny-system
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na případné nebezpečí či mimořádnosti v zoo Plzeň upozorní nový varovný systém

30.11.2021 16:36 | PLZEŇ (ČTK)
U vstupu ZOO Plzeň.
U vstupu ZOO Plzeň.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | M. Vobruba / ZOO Plzeň / facebook.com
Nový varovný a informační systém za zhruba 1,5 milionu korun má plzeňská zoologická zahrada. Součástí varovného systému je 40 hlásičů, umístěných po více než jednadvacetihektarovém areálu zahrady. Zoo je může využít jako rozhlas a informovat například, když se ztratí dítě nebo kdyby z výběhu uteklo nějaké zvíře. Informační systém obohatily dvě venkovní tabule a dva vnitřní interaktivní kiosky, na nichž jsou informace o chovaných zvířatech, o programech zoo a podobně. Varovný systém zahrada jako člen Evropské asociace zoologických zahrad musí mít, řekl ředitel zoo Jiří Trávníček.
 

"I když si to nikdo nepřeje, výjimečně se může stát, že z výběhu uteče zvíře," poznamenal ředitel. Dodal, že za svůj život zažil dva případy, kdy utekl tygr. "Jednou před 30 lety a jednou asi před čtyřmi lety a rozhodně to není nic příjemného," uvedl. Pracovníci zahrady podle něj v takovém případě potřebují návštěvníky rychle varovat a oznámit jim, aby se rychle přemístili do vnitřních pavilonů. Ampliony rozmístěné po celé zoo s třemi řídícími stanovišti jsou pro takový případ ideální. Podle provozního náměstka zoo Radka Martince se dá rozhlas využít také k informování o ztracených dětech, špatně zaparkovaném autě, ale třeba i o akcích, které se konají, o komentovaném krmení zvířat nebo o sokolnických ukázkách. Radní města pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola (ANO) upřesnil, že systém lze propojit i s městským varovným systémem a jeho prostřednictvím informovat například o úniku nebezpečných látek do ovzduší či o jiných nebezpečných situacích.

Informační systém doplnily dvě tabule před vstupy do zoo, na nichž se návštěvníci dozvědí aktuální ceník, odpočítávání času do zavření areálu, aktuální informace o omezení provozu v některé expozici a podobně. Uvnitř zoo jsou dva interaktivní kiosky, kde lidé najdou mapku areálu, údaje o chovaných zvířatech nebo o záchranných projektech, do nichž je zoo zapojena. "K dispozici jsou také například informace o aktuálním počtu lidí uvnitř zahrady nebo data z nové environmentální stanice. Toto zařízení je sestaveno z deseti nezávislých senzorů, které měří kvalitu vzduchu, teplotu, vlhkost, tlak, světlo i prachové částice,“ doplnil Gola.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist