Na Vavrouškovu cenu je letos nominováno přes 40 osobností
Nominaci za dlouhodobý přínos má například biolog Mojmír Mašín, který patří k tuzemským vůdčím osobnostem ochrany přírody. "Známá je jeho angažovanost v souvislosti Novomlýnskými nádržemi, ochranou přírody na Soutoku či vzácných horských ekosystémů v Národním parku Šumava," uvedl Kopecký. Mašín spolupracoval také na naučných televizních pořadech.
Dalším nominovaným je geolog a publicista Václav Cílek, který se od 80. let zabývá aspekty environmentální geologie. Je také popularizátor vědy. Spolupracoval na více než 30 knižních titulech, publikuje v časopisech a často se objevuje v televizi a v rozhlasu.
O cenu v této kategorii se uchází také botanička Helena Vágnerová, která pracuje na Velvyslanectví USA v Praze. Podle organizátorů soutěže se Vágnerová dlouhodobě zasazuje o rozvoj enviromentálních organizací v Česku zprostředkováním kontaktů a znalostí ze Spojených států. Na enviromentálním vzdělávání v Brně se pak významně podílí organizace Lipka, v jejímž čele stojí téměř dvě dekády, taktéž nominovaná, Hana Korvasová. Celkem je v této kategorii nominováno 17 osobností.
Sedmnáct nominací je také na cenu za výjimečný počin. Zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky Soňa Jonášová ji získala za propagaci udržitelných principů hospodaření. Stanislav Pernický se mezi nominanty dostal svým podílem na revitalizaci řeky Bečvy po zářijové havárii i tím, že se aktivně zasazoval o prošetření kauzy. "Mezi nominovanými je i bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček za prosazování udržitelného rozvoje v rámci svého resortu i státní správě," dodal Kopecký. Výraznou osobností je i Ondráš Přibyla, který inicioval a vede projekt Fakta o klimatu. Projekt veřejnosti zprostředkovává vědecké poznatky o klimatické změně.
Poslední kategorie, Ekozásek roku, cílí na osobnosti do 33 let. Letos je součástí soutěže podruhé. Podruhé v ní byl také nominován analytik Martin Madej, který podporuje rozvoj obnovitelných zdrojů energie a působí v Alianci pro energetickou soběstačnost.
Další adeptkou na cenu je blogerka Pavla Wernerová, která je autorkou podcastu Ekomaniaci. Metodička vzdělávání Veronika Ambrozyová se pak o "ekozásek" uchází jako jedna z hlavních autorek on-line kurzu o klimatických změnách, který nabízí učitelům nezisková organizace Člověk v tísni. V této kategorii je nominováno devět osobností a olomoucký spolek Wangari. Spolek se zabývá výsadbou ovocných stromů podél silnic, polních cest i ve volné krajině.
Cenu Josefa Vavrouška od roku 1996 převzaly čtyři desítky lidí. Ekolog a někdejší federální ministr životního prostředí Josef Vavroušek patřil k protagonistům konceptu trvalo udržitelného rozvoje. V roce 1995 se svou dcerou tragicky zahynul při zimním přechodu Vysokých Tater.
V minulosti Vavrouškovu cenu získali například filozof Erazim Kohák, exministři životního prostředí Bedřich Moldan, Ivan Dejmal a Martin Bursík nebo bývalý poslanec ČSSD a nynější ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Majka Kletečková
9.6.2021 18:29 Reaguje na karel krasenskyNominací na Cenu Josefa Vavrouška jsou zviditelňováni lidé, kteří pro o ochranu přírody hodně užitečného udělali. Podle kvality Vašich blábolů soudím, že těmto lidem nesaháte ani po kotníky.
smějící se bestie
9.6.2021 21:00 Reaguje na Majka KletečkováPavel Jeřábek
10.6.2021 10:51 Reaguje na smějící se bestieNěkdy se skutečně podívejte co se děje a nechytejte se akcí několika pomatenců, co se tváří jako ochránci, ale nadělají víc škod, zejména na veřejném mínění, než je zdrávo.
Pokud byste se chtěl připojit - stačí si na internetu najít mnoho akcí. Teď je nastupující léto - takže velmi vítané je kosení luk kosou či lehkou technikou a podle Standardů AOPK. Ty si najdete na internetu a možná zjistíte, že to má nějaká pravidla, která navazují na tradice našich předků, a doplněné o řešení současného stavu krajiny.