https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-vyjimecnost-udoli-labe-upozornuje-v-usti-vystava-poklad-na-stribrnem-labi?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na výjimečnost údolí Labe upozorňuje v Ústí výstava Poklad na stříbrném Labi

22.1.2023 01:00 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Faigl.ladislav / Wikimedia Commons
Na výjimečnost údolí Labe upozorňuje nová výstava Poklad na stříbrném Labi v ústeckém muzeu. Podrobnosti o kaňonu řeky se návštěvníci dozví prostřednictvím vystavených exponátů, ale také díky pětidílnému filmovému dokumentu, který se v jednom ze sálů promítá. Průvodci originálních vzdělávacích grotesek jsou pokrevní bratři Vinnetou a Old Shatterhand, jejichž tvůrce Karel May na Ústecku pobýval.
 

Výstava se věnuje přírodním krásám labského údolí. Je součástí stejnojmenného projektu, který odborníci z muzea realizují od roku 2021 s podporou z Norských fondů. "Měli jsme pocit, že Ústečáci a Severočeši někdy ani vůbec nevědí, jaký poklad vedle sebe mají. Chceme upozornit na krajinu, která je unikátní v rámci celé České republiky," řekla ČTK botanička a kurátorka Ladislava Filipová. Hluboce zaříznuté údolí Labe bylo v roce 2016 pod názvem Porta Bohemica vyhlášeno jako Evropsky významná lokalita.

Upozornit chtějí autoři výstavy mimo jiné na to, jak zasahuje do přírody člověk, jak se jeho působením příroda proměňuje. A motivovat chtějí muzejníci k ochraně přírody. K tomu slouží mimo jiné i promítané grotesky, kterou budou mít vlastní premiéru 3. února v sále Hraničář.

Volba na Vinnetoua jako na průvodce krásami údolí Labe padla v souvislosti s jeho tvůrcem. Duchovní otec slavného fiktivního indiánského náčelníka, německý spisovatel Karel May, pobýval v roce 1897 ve čtvrti Brná. Podle badatelů ho nezkrotnost labského údolí mohla inspirovat při tvorbě románů. Severní Ameriku v té době ještě neznal, navštívil ji až o mnoho let později.

Výstava je otevřena do 30. července. Muzeum k ní připravilo doprovodný program, jehož součástí budou komentované prohlídky, program pro školy, přednášky pro veřejnost či exkurze.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

22.1.2023 07:12
Když si uvědomím, jak v některých letech umí Labe pod Střekovským mostem i skoro vyschnout, říkám si, jaké by to bylo bez Střekovského jezu.
Zřejmě stejné, jako Otava v Písku mimo mosty nebo Pád v Turíně, také v něm nebývá moc vody.
Odpovědět
va

vaber

22.1.2023 09:01
údolí Labe nic tak vyjimečného to není , podobná údolí vytváří mnoho velkých řek po celém světě
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

22.1.2023 10:16 Reaguje na vaber
A kolik z nich zůstalo více méně neregulovaných?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.1.2023 17:00 Reaguje na Slavomil Vinkler
Labe je asi tak nedotčená, jako chůvy z Perlovky
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

22.1.2023 22:04 Reaguje na vaber
Mozna ta vyjimecnost je v tech piskovcich a skalnich mestech, pro nas v Cesku ta nejobycejnejsi vec - ale jinde byvaji ty horniny v prulomovych udolich vetsinou asi jine. Kazdopadne ale tomu, co tam zrejme opravdu unikatni je nejvic unikatni - tedy tem piskovcovym skalam v monumentalnim udoli, by nejake jezy a upravy reciste neuskodily ani v nejmensim
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

29.1.2023 00:31 Reaguje na Miloš Zahradník
Porta Bohemica je ale někde jinde, než ty pískovce.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist