https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-vyvoji-evropske-sondy-solar-orbiter-se-podileli-i-vedci-z-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na vývoji evropské sondy Solar Orbiter se podíleli i vědci z ČR

10.2.2021 18:20 | MYS CANAVERAL/PRAHA (ČTK)
Podle českého ministerstva dopravy je to doposud největší zapojení českých vědeckých pracovišť a firem do přípravy kosmické sondy od vstupu ČR do ESA v roce 2008. Cílem sondy je zmapovat různé aspekty sluneční aktivity. Na obrázku její vizualizace
Podle českého ministerstva dopravy je to doposud největší zapojení českých vědeckých pracovišť a firem do přípravy kosmické sondy od vstupu ČR do ESA v roce 2008. Cílem sondy je zmapovat různé aspekty sluneční aktivity. Na obrázku její vizualizace
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | NASA / Solar Orbiter
Před rokem, 10. února 2020, odstartovala s amerického Mysu Canaveral do vesmíru sonda Evropské kosmické agentury (ESA) Solar Orbiter. Na výrobě sondy a přípravě jejího vybavení se podílela řada evropských států, včetně České republiky, a americká vesmírná agentura NASA. Podle českého ministerstva dopravy je to doposud největší zapojení českých vědeckých pracovišť a firem do přípravy kosmické sondy od vstupu ČR do ESA v roce 2008. Cílem sondy je zmapovat různé aspekty sluneční aktivity.
 

Sonda, vážící 1,8 tuny, se nejprve dostane na dráhu, která se bude podobat dráze planety Merkur a ze které bude moci provádět měření. Než se na tuto dráhu dostane, bude se aparát pohybovat v rozličných vzdálenostech od Slunce, při kterých bude čelit extrémním teplotám od minus 170 do 520 stupňů Celsia. Sonda je proto vybavena tepelným štítem, který je vyroben z uhlíkových vláken a titanu a ochrání přístroje.

V nejbližším přiblížení se Solar Orbiter dostane na vzdálenost 42 milionů kilometrů od Slunce, což je asi čtvrtina průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem. Sonda bude kromě erupcí zjišťovat, co způsobuje sluneční vítr a jak vzniká koronální magnetické pole. Má také pořídit první snímky slunečních pólů.

Loni v červenci ESA poprvé zveřejnila fotografie pořízené sondou. První zdařilé snímky ukazují jev, který dosud nebylo možné detailně pozorovat: miniaturní erupce poblíž povrchu naší hvězdy, jimž se začalo přezdívat "táborové ohně". Zveřejněné fotografie byly pořízeny na konci května v momentě, kdy se Solar Orbiter nacházela 77 milionů kilometrů od Slunce, což je zhruba polovina průměrné vzdálenosti Země od hvězdy. ESA uvedla, že žádná sonda dosud nedokázala povrch Slunce vyfotit z menší vzdálenosti.

Na přípravě sondy se podílelo pět českých týmů, které pracovaly na čtyřech z celkem deseti přístrojů, jimiž je sonda vybavena. V Česku vznikla zrcadla pro teleskop METIS, který je určen k pozorování a spektroskopii sluneční koróny. České kořeny má také řídící software a napájecí zdroj pro spektrometr pro rentgenové záření STIX a elektronika pro senzor analyzátoru slunečního větru SWA. Český původ má rovněž elektronika digitálního vlnového analyzátoru TDS, který je součástí aparátu k měření magnetického a elektrického pole. Na vývoji a výrobě komponent se z českých firem podílela například turnovská laboratoř TOPTEC, která dodala zobrazovací zrcadla ke koronografu. Mezi dalšími českými firmami s účastí na misi jsou společnost esc Aerospace, VAKUUM PRAHA, Maxmechanik, STARTECH nebo Atos Convergence Creators.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist