https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/narodni-park-sumava-kaci-tlejici-drevo-u-turistickych-tras-jednu-uzavrel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Národní park Šumava kácí tlející dřevo u turistických tras, jednu uzavřel

28.6.2024 10:54 | VIMPERK (ČTK)
Turisté na Šumavě.
Turisté na Šumavě.
Foto | Kubaj / Flickr.com
Správci šumavského národního parku kácí kvůli bezpečnosti tlející stromy v okolí turistických tras. V bezzásahových zónách není odstranění souší možné, proto správa parku některé cesty uzavřela, nově i v oblasti Žďárku nedaleko Strážného. Omezení jsou podle mluvčího Správy Národního parku Šumava Jana Dvořáka nezbytná, ochranáři po nich sahají výjimečně, uvedl v dnešní tiskové zprávě.
 
Kvůli tlejícím souším jsou momentálně uzavřeny turistické trasy od Paštěckého mostu směrem k Paštím a na žlutě značené Seitzově cestě pod Smrčinou. Od 15. června se k nim přidala i část naučné stezky vedoucí na Žďáreckou horu poblíž obce Strážný. "Tato omezení nás samozřejmě mrzí, přistupujeme k nim výjimečně, ale v tomto případě jsou nezbytná," poznamenal Dvořák. Opatření nejsou podle něj trvalá a po pádu většiny souší se trasy znovu otevřou.

Turistickou trasu z Pašteckého mostu na Paště správci národního parku ve spolupráci s Klubem českých turistů nahradili novou trasou vedoucí z Klášterského mlýna přes Malý Radkov a Velký Babylon k Paštím. Saitzovu cestu, která propojuje rozcestí u Klápy s rozcestím Medvědí Potok, je možné obejít po modře značené turistické trase. V případě Žďárku není možné navštívit jedno z patnácti zastavení na naučné stezce Pohanské kameny, dodal mluvčí.

Podél značených cyklostezek a turistických tras pokácela Správa NP Šumava za poslední půlrok více než 6000 suchých stromů. "S touto činností jsme začali bezmála před dvaceti lety," připomněl náměstek ředitele Správy NP Šumava Jan Kozel. Například v roce 2007, kdy se Šumavou prohnal orkán Kyrill, pokáceli jen 123 nebezpečných souší. Naopak v roce 2011, kdy vrcholila kůrovcová gradace po orkánu, jich bylo přes 6000. Nejvíce stromů pokácela správa loni, více než 16 000. Stále je však nutné dbát v lesích na bezpečnost. "Kácením rizikových stromů a uzavíráním tras můžeme riziko pouze snížit, nikoliv úplně eliminovat," dodal Kozel. Na trasy v národním parku vstupují turisté vždy na vlastní nebezpečí.

Správa NP Šumava na letošní rok připravila osvětový projekt s názvem Rok tlejícího dřeva. Chce tím upozornit na význam ponechávání popadaných stromů v lese a vysvětlovat, že odumřelé dřevo není mrtvé, ale slouží jako prostor a zásobárna živin pro nový život. Šumavský národní park momentálně ponechává tlející dřevo na 44 procentech rozlohy území. Park na sezonu chystá speciální komentované prohlídky do míst s přirozeným vývojem a výstavy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

28.6.2024 11:11
Proč se tvářit tak ortodoxně. Kolem tras shodit souše do vhodné vzdálenosti, no.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist