Národní park Šumava se v programech pro veřejnost zaměří na ptáky
Návštěvnická centra také rozšiřují nabídky programů. Hlavní akcí bude opět Den Národního parku Šumava, a to 13. července. "Je to už tradiční akce, která se odehraje opět na Rokytě nedaleko Srní. Jedním z hlavních bodů bude program kolegů ze Záchranné stanice živočichů Plzeň pod vedením Karla Makoně. Ten přiveze mimo jiné dvě nádherné sovy," uvedl Dvořák. Kromě toho čeká návštěvníky program připravený středisky environmentální výchovy, povídání o rysech a jejich rozpoznávání, setkání s šumavskými strážci z české a bavorské strany hranic. Součástí Ptačího roku je také celosezonní výtvarná soutěž určená nejen pro děti.
Kromě tetřevů či tetřívků, typických pro Šumavu, chtějí letos správci parku upozornit i na méně známé druhy, které jsou ale také ohroženy. "Takovými druhy jsou například chřástal polní, bekasina otavní, linduška luční nebo bramborníček hnědý. To jsou ptáci, kteří se ještě před pár desítkami let vyskytovali běžně na mnohých místech Česka, jenže stále vyšší intenzita hospodaření na polích a loukách jim zmenšuje životní prostor," řekl ornitolog parku Aleš Vondrka. Chráněné přírodní oblasti včetně Šumavy jsou pro některé tyto druhy jedněmi z posledních útočišť.
Ornitologové ale lidem také ukážou, že pokud se ohroženým druhům vytvoří prostor pro život, jsou jejich populace schopny posilovat. "Pozorujeme to třeba na sokolu stěhovavém, kdy v 80. letech nebylo potvrzeno žádné hnízdění. V současnosti je jen na Šumavě osm hnízdících párů, které každoročně vyvádějí mladé," řekl Vondrka. Roste i populace tetřeva hlušce. Ze 150 tetřevů zjištěných na Šumavě v 90. letech minulého století, se jejich počet zvýšil téměř na 600 ptáků na Šumavě a v Bavorském lese v letech 2016 a 2017. Zásluhu na tom mají mimo jiné klidová území i bezzásahovost na části území parku.
Veškeré informace k programům, včetně kalendáře akcí, jsou na stránkách parku www.npsumava.cz.
reklama