https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/narodni-park-sumava-se-v-programech-pro-verejnost-zameri-na-ptaky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Národní park Šumava se v programech pro veřejnost zaměří na ptáky

21.6.2019 00:07 | SRNÍ (ČTK)
NP Šumava se letos při akcích po veřejnost zaměří na ochranu ptactva. Správci parku chtějí lidem přiblížit vývoj populací známých chráněných druhů, jako jsou tetřevi, tetřívci či sokoli, i problematiku méně známých a méně viditelných druhů ptáků, kteří jsou ohroženi úbytkem přirozeného prostředí. / Ilustrační foto
NP Šumava se letos při akcích po veřejnost zaměří na ochranu ptactva. Správci parku chtějí lidem přiblížit vývoj populací známých chráněných druhů, jako jsou tetřevi, tetřívci či sokoli, i problematiku méně známých a méně viditelných druhů ptáků, kteří jsou ohroženi úbytkem přirozeného prostředí. / Ilustrační foto
Národní park Šumava se letos při akcích po veřejnost zaměří na ochranu ptactva. Správci parku chtějí lidem přiblížit vývoj populací známých chráněných druhů, jako jsou tetřevi, tetřívci či sokoli, i problematiku méně známých a méně viditelných druhů ptáků, kteří jsou ohroženi úbytkem přirozeného prostředí. Pro návštěvníky jsou připraveny komentované vycházky do přírody za ptačím zpěvem, odborné přednášky, speciální prohlídky sovích voliér, den otevřených dveří v záchranné stanici živočichů v Klášterci, speciální výstavy a další, řekl v úterý mluvčí parku Jan Dvořák.
 

Návštěvnická centra také rozšiřují nabídky programů. Hlavní akcí bude opět Den Národního parku Šumava, a to 13. července. "Je to už tradiční akce, která se odehraje opět na Rokytě nedaleko Srní. Jedním z hlavních bodů bude program kolegů ze Záchranné stanice živočichů Plzeň pod vedením Karla Makoně. Ten přiveze mimo jiné dvě nádherné sovy," uvedl Dvořák. Kromě toho čeká návštěvníky program připravený středisky environmentální výchovy, povídání o rysech a jejich rozpoznávání, setkání s šumavskými strážci z české a bavorské strany hranic. Součástí Ptačího roku je také celosezonní výtvarná soutěž určená nejen pro děti.

Kromě tetřevů či tetřívků, typických pro Šumavu, chtějí letos správci parku upozornit i na méně známé druhy, které jsou ale také ohroženy. "Takovými druhy jsou například chřástal polní, bekasina otavní, linduška luční nebo bramborníček hnědý. To jsou ptáci, kteří se ještě před pár desítkami let vyskytovali běžně na mnohých místech Česka, jenže stále vyšší intenzita hospodaření na polích a loukách jim zmenšuje životní prostor," řekl ornitolog parku Aleš Vondrka. Chráněné přírodní oblasti včetně Šumavy jsou pro některé tyto druhy jedněmi z posledních útočišť.

Ornitologové ale lidem také ukážou, že pokud se ohroženým druhům vytvoří prostor pro život, jsou jejich populace schopny posilovat. "Pozorujeme to třeba na sokolu stěhovavém, kdy v 80. letech nebylo potvrzeno žádné hnízdění. V současnosti je jen na Šumavě osm hnízdících párů, které každoročně vyvádějí mladé," řekl Vondrka. Roste i populace tetřeva hlušce. Ze 150 tetřevů zjištěných na Šumavě v 90. letech minulého století, se jejich počet zvýšil téměř na 600 ptáků na Šumavě a v Bavorském lese v letech 2016 a 2017. Zásluhu na tom mají mimo jiné klidová území i bezzásahovost na části území parku.

Veškeré informace k programům, včetně kalendáře akcí, jsou na stránkách parku www.npsumava.cz.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist