Návrat vrcholových predátorů je fajn věc, ale o tom, co to s ekosystémem přesně dělá, víme málo, upozorňují vědci
Jako učebnicový příklad návratu predátorů se často uvádí vysazení vlků v americkém národním parku Yellowstone. Vlci tu byli vybiti ve dvacátých letech minulého století. Nepřítomnost šelem se brzy projevila na chování býložravců, zejména jelení zvěře. Té početně přibylo, což se projevilo na okusu vegetace, jejíž úbytek pak vedl k degradaci ekosystému.
Vlci byli do parku vysazeni někdy v polovině devadesátých let a během dvou desítek let přinesli výraznou proměnu ekosystému. Počty jelenů poklesly a přibylo osik, vrb a jiné květeny. Vědci pozorovali pozitivní odezvu u celé řady zvířat, od zpěvných ptáků po bobry. Přírodovědci se domnívali, že ekosystém se vrací do svého dřívějšího, původního stavu.
Jenomže tým vědců z Wyomingu se ptá, zda skutečně víme, jaký ten původní stav byl? A jestli návrat vrcholového predátora mění ekosystém skutečně předvídatelným směrem?
Obnova ekosystému prostřednictvím návratu predátorů stojí na dvou hlavních předpokladech. Jednak že návrat šelem spustí předvídanou trofickou kaskádu. Tedy že vlci sníží početnost býložravců, což povede k navýšení početnosti vegetace.
A jednak že při dostatečné velikosti trofické kaskády dojde k tomu, že se ekosystém usadí zpět do původního stavu.
Jenže vědci upozorňují, že se může stát také cela řada dalších věcí. Samotný návrat predátorů nemusí ekosystém ovlivnit zas až tak moc. Nebo by se náprava ekosystému mohla posunout nečekaným směrem kvůli změnám, kterými ekosystém během absence predátorů prošel. To je důležitý bod ke zkoumání zejména v době klimatických změn a invazních druhů.
Vědci z wyomingské univerzity sesbírali dostupné studie, které obsahují data o návratu přirozených vrcholových predátorů či o vyhubení těch nepůvodních, invazních. Podle vědců jde o dvě strany jedné mince. Návrat původních šelem a vyhubení nepůvodních může pomoci stejným způsobem, pokaždé z jiné strany.
Ukázalo se, že nejde dost dobře předvídat, co se s trofickou kaskádou stane. Někdy se stane to, co předpokládáme, někdy ale něco jiného. Jediná věc zdá se funguje spolehlivě: pokud z ekosystému odstraníme invazní vrcholové predátory, menší predátoři jako kojoti, lišky či krysy se stanou běžnějšími.
Podle vedoucí výzkumu Jesse Alstona není možné na základě dostupných dat tvrdit, že s návratem velkých šelem se ekosystém usadí v původní rovnováze. Podle něho pro to prostě není dostatek důkazů. „Jistě, je těžké taková data získat, ale bez nich stojí zmiňovaný předpoklad na vodě,“ říká Alston.
Podle něho je návrat původních vrcholových predátorů sám o sobě dobrou myšlenkou. „Velké šelmy jsou prostě skvělé," říká, "ale nemůžeme jejich vliv na ekosystém používat jako zdůvodnění reintrodukčních programů, protože to není doložené. Z dlouhodobého hlediska by se to mohlo vymstít.“
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
Hunter
8.4.2019 13:19https://www.popsci.com/article/science/have-wolves-really-saved-yellowstone
Martina Vránová
9.4.2019 15:54Hunter
9.4.2019 17:12 Reaguje na Martina VránováVe vašem případě platí to, co napsal už v roce 2012 L. David Mech:
With wolf lay advocates it is just natural to want to promote their favorite animal and to try to counter the known negative effects of wolves and the claims fostered by people who vilify wolves, an increasing lot as wolves recover and proliferate. Thus wolf advocates eagerly seize on any study they consider favorable to wolves. The media become complicit by immediately publicizing such studies (Table 1) because of the controversial nature of the wolf. And all this publicity reverberates on the internet. Seldom, however, do studies contradicting the sensational early results receive similar publicity. The public is then left with a new image of the wolf that may be just as erroneous of the animal’s public image a century ago.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0006320712001462#t0005
Josef Mozek
10.4.2019 10:54 Reaguje na HunterS vlčími laickými obhájci je prostě přirozené chtít propagovat své oblíbené zvíře a pokusit se čelit známým negativním účinkům vlků a tvrzení, která podporují lidé, kteří vlčí vlky znesvěcují, což je čím dál tím více, jak se vlci zotavují a šíří. Proto se vlčí obhájci dychtivě chopí jakékoli studie, kterou považují za příznivou pro vlky. Média se stávají spoluvlastníky okamžitým publikováním takových studií (Tabulka 1) z důvodu kontroverzní povahy vlka. A celá tato publicita se ozývá na internetu. Zřídka však studie, které odporují senzačním časným výsledkům, dostávají podobnou publicitu. Veřejnost je pak ponechána s novým obrazem vlka, který může být stejně mylný ve veřejném obrazu zvířete před sto lety.
Mech bude nějaký samozvaný expert, jenž jediný má správné názory.
Hunter
10.4.2019 12:25 Reaguje na Josef Mozek*18.01.1937
Narozen v Auburn, New York, USA
Celým jménem Lucyan David Mech.
L. David Mech - jeden z nejvýznamnějších terénních biologů současnosti, profesor Minnesotské univerzity, zakladatel organizace International Wolf Center, od roku 1978 předseda Wolf Specialist Group (skupiny odborníků na vlky) při IUCN. Zkoumal mnoho druhů zvířat v různých částech světa, například chytal medvědy černé na východě Spojených států, sledoval vysílačkou leopardy a lvy v Keni a Tanzánii, čipoval slony a tygry v Indii, fotografoval karibu v arktické tundře a počítal kozorožce v bývalém Sovětském svazu. Hlavní náplní jeho života se ale stalo studium vlků. Sledoval je na ostrově Royale v americkém Hořejším jezeře, v Minnesotě, na Aljašce, v Itálii, v Portugalsku a v dalších zemích. Občas radil při ochraně vlků i vládám, například v Chorvatsku. Kromě mnoha dalších publikací a stovek odborných článků je autorem knihy "The Wolf: The Ecology and Behavior of an Endangered Species" a spoluautorem a editorem knihy "Wolves: Behavior, Ecology and Conservation". Za největší profesní zkušenost považuje dnes přibližně dvacetiletý (a stále pokračující) výzkum volně žijících vlků na ostrově Ellesmere v arktické oblasti Kanady.