Návštěvníci Zoo Brno se mohou těšit na malé bazilišky či želvy pavoukovité
V zoo se rozrostla například skupina psounů v expozici před Tropickým královstvím. Z nory už vylezlo první mládě hlodavců. "Psouni žijí v sociálních společenstvech, která mohou mít ve volné přírodě až 1000 jedinců. Jejich kolonie, takzvaná města, jsou rozdělena do čtvrtí, kde žijí jednotlivé klany, tvořené dominantním samcem, jednou až čtyřmi samicemi a jejich mláďaty. Brněnská skupina aktuálně čítá deset psounů," uvedl mluvčí.
Přímo v Tropickém království jsou k vidění tři malí bazilišci zelení a dvě želvy pavoukovité, které Zoo Brno pravidelně odchovává od roku 2017. Tento kriticky ohrožený druh má v péči 22 zoo po celém světe. Za poslední rok se jen pěti zahradám podařil odchov těchto želv, brněnská je podle mluvčího v tomto jediná v Evropě.
"Velkou radost dělá chovatelům malý papoušek vlaštovčí. Tento kriticky ohrožený opeřenec v divočině hnízdí v jihovýchodní části Tasmánie. Je vázán na několik málo druhů eukalyptů, jejichž dutiny používá k hnízdění," uvedl mluvčí. V brněnské zoo papoušek vlaštovčí obývá voliéru v Exotáriu. Ve stejném pavilonu jsou k vidění také mláďata ledňáka obrovského nebo malý vaza velký.
Na svět přišly i mary stepní, jejich expozici návštěvníci najdou u dolní točny vláčku. Letos se narodila zatím čtyři mláďata. Jedno mládě mají jeleni milu, kteří už kdysi ve volné přírodě vyhynuli, ale díky chovu v lidské péči se podařilo tento druh zachránit.
Brněnská zoologická zahrada byla otevřena v roce 1953, letos tak slaví 70 let od založení. Je na Mniší hoře v blízkosti Brněnské přehrady na ploše 65 hektarů. Chová kolem 2200 zvířat 400 druhů. Loňská návštěvnost zoo po dvou covidových letech znovu překročila 300.000 lidí, přišlo jich zhruba 320.000.
reklama