Nejmladší pražské slůně prozkoumává svět venku
Max nevydržel svého nového kamaráda pozorovat zpovzdálí a pár dní po narození k němu prolezl skrz ocelová lana. "Maxovo dovádění neznalo míru, ale poté co Tamara (matka) zasáhla, rychle zkrotl," uvedla mluvčí zahrady Hana Matoušů. Chovatelé nejdříve spojovali obě slůňata během dne, nyní jsou spolu i přes noc. Na ostatní členy sloního stáda si nejmladší slon bude muset ještě počkat, než pořádně zesílí.
Slůně se narodilo 7. října samici Tamaře. Je to sameček a jeho otcem je jediný dospělý samec v zoo, Ankhor. Jde o třetí sloní přírůstek v historii zoo. První byla Sita, která přišla na svět v únoru 2013. Její matka Donna do pražské zoo přišla ve vysokém stadiu březosti. Druhým slůnětem byl právě Max, který se narodil letos v dubnu samici Janitě, nevlastní sestře Tamary. Max se do historie zoo zapsal jako první slon, který byl v zoo i počat.
Slonice může mít mládě jednou za čtyři roky, březí je obvykle 21 měsíců. V Evropě se narodí zhruba deset sloních mláďat ročně. Sloni indičtí dospívají kolem deseti let věku, v dospělosti váží tři až pět tun. Evropské zoo aktuálně chovají asi 300 slonů indických. Podle odhadů jich žije ve volné přírodě zhruba 40 000, patří k ohroženým druhům. V zajetí se dožívají zhruba 50 let.
Pražská zoo chová slony od roku 1933, kdy přišel do Prahy zhruba rok starý slon indický Baby. Poté se zde vystřídali čtyři sloni afričtí, jeden slon pralesní a několik dalších slonů indických. Dnes jich má zahrada i s novým přírůstkem devět.
reklama