Nejsme klimatičtí premianti, uvádí Klimatická koalice na pravou míru představu premiéra Babiše
Během páteční tiskové konference mimo jiné znovu zdůvodňoval zdrženlivý přístup vlády ČR k cíli Evropské unie dosáhnout uhlíkové neutrality do poloviny 21. století. "Svá tvrzení vládní představitelé opřeli o prezentaci, která Česko vyobrazuje jako takřka premianta klimatické politiky, který plní své závazky vyplývající z Pařížské dohody," říká Pixová.
Klimatická koalice při podrobnějším prostudování prezentovaných údajů našla znepokojivé množství zavádějících a neúplných informací. Vytvořila proto pro média a veřejnost prezentaci, která uvádí fakta o českém snižování emisí skleníkových plynů na pravou míru a představuje pravdivější obrázek skutečnosti.
„Místo snahy o zachování stávajícího stavu by si tato vláda měla vzít příklad z českých vlád po sametové revoluci, které během 10 let dosáhly velmi výrazného snížení emisí většiny škodlivin, včetně 25% poklesu skleníkových plynů, a do ekologických opatření investovaly ročně 2,4 % HDP, tedy více, než předpokládá Německo či Velká Británie, že je nutné investovat do uhlíkové neutrality," říká Jiří Dlouhý, předseda Společnosti pro trvale udržitelný život. "Kupní síla obyvatel přitom v tomto období vzrostla. Možná nám však unikla nějaká dohoda mezi naši vládou a Evropskou komisí, že u nás vybudujeme velkoplošný skanzen evropského průmyslu poloviny 20. století, kam se budou jezdit dívat obyvatelé dalších zemí.”
Michaela Pixová, koordinátorka Klimatické koalice, k tomu dodává, že Andrej Babiš je mistrem manipulace a vytváření iluze dobře fungující vlády. "Svou volební kampaň postavil na slibu lepších zítřků a země, ve které budou i naše děti chtít žít. Místo dlouhodobějších vizí mu však jde jen o krátkodobé zisky," říká Pixová. Česká vláda podle ní nejen neplní závazky z Pařížské dohody a na COP25 do Madridu jede s prázdnou, ale dokonce cíleně podkopává celoevropskou politiku usilující o udržitelnější budoucnost. "Andreje Babiše si tak jednou dnešní mladá generace bude pamatovat jako premiéra, který nevyužil poslední šance otočit kormidlem z trajektorie vedoucí ke katastrofálnímu oteplení planety,” říká Pixová.
„Českou republiku již nyní klimatická krize stojí (v porovnání k HDP) nejvíce v Evropské unii," říká Kateřina Davidová z Centra pro dopravu a energetiku. "Naopak, přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku by nám přinesl i mnohé ekonomické benefity. Babišův argument, že klimatická neutralita je pro nás příliš drahá, proto neříká celou pravdu.”
„Chceme se bavit o realistických řešeních, které může naše republika udělat v nedlouhém čase, který nám zbývá pro nutné snížení emisí, a o smysluplně zaměřených investicích do moderních technologií místo do jaderných chimér,” říká Edvard Sequens, energetický konzultant pracující ve sdružení Calla.
reklama