Největší zkamenělý pavouk? Jurský „lovec“ z Číny
Pro vědce, kteří tento týden nález zveřejnili, jde o objev o to cennější, že příbuzní tohoto zvíře žijí dodnes v tropických oblastech a do svých obrovských sítí o velikosti až 1,5 metru chytají hmyz různých velikostí a občas i menší ptáky.
„Nikdy se dosud tak velkého zkamenělého pavouka objevit nepodařilo,“ shrnul nález pro BBC jeden z týmu odborníků, profesor Paul Selden z Kansaské univerzity. „Jeho tělo není možná největší, ale když k němu přidáte i nohy, je to rekordman,“ dodal.
Druh Nephila jurassic, jak byl pavouk pojmenován, zřejmě žil před zhruba 165 miliony let v podobných klimatických podmínkách jako jeho dnešní příbuzní, kteří bývají nazývání žijícími fosíliemi – již dříve se o nich vědělo, že se za miliony let nijak zvláště neproměnili. Odborníci byli z dobře zachovalé fosilie dokonce schopni určit, že šlo o samičku. Předpokládají, že tak jako dnes i tehdy byly samice větší než samci.
Uchování těla napomohla sopečné erupce
Z nálezu vědci soudí, že i tehdy tito pavouci tkali stejně obří sítě a chytali do nich to, co jejich dnešní příbuzní. Jsou si ovšem jisti, že nový nález jim pomůže získat mnoho nových poznatků o evoluci těchto živočichů. Stejný tým v současnosti zkoumá fosilie pavouků z mnoha dalších míst planety.
Je logické, že zachované zkameněliny pavouků jsou velmi vzácné a i v tomto případě zřejmě hrála roli nějaká nečekaná událost. Pavouk zřejmě zahynul při sopečné erupci, kdy jeho tělo rychle překryly a zakonzervovaly vrstvy sopečného prachu.
Jde sice o největšího nalezeného pavouka, není však nejstarší. V tomto smyslu jsou rekordmany dvě fosilie nalezené v Anglii, u nichž se stáří odhaduje na přibližně 310 milionů let.
reklama