Nejvíce proekologičtí Češi v Europarlamentu: většina ČSSD, Niedermayer a Telička, uvádí analýza ekologických organizací
Velká většina (16 z 21) českých europoslanců a europoslankyň podporovala v uplynulém volebním období (2014–2019) při hlasování Evropského parlamentu lepší péči o krajinu a zdraví lidí.
Jen u třech poslanců (dva za ODS a jeden za Svobodné) převažovaly negativní postoje v této oblasti. Nejlepších výsledků dosáhla pětice: Jan Keller, Olga Sehnalová, Pavel Poc (všichni ČSSD), Luděk Niedermayer (TOP 09) a Pavel Telička (nejdříve ANO, pak HLAS).
Vyplývá to z analýzy hlasování o více než stovce vybraných relevantních návrzích, kterou dnes na tiskové konferenci představilo Hnutí DUHA spolu s asociací ekologických organizací Zelený kruh.
Hnutí DUHA také vyhodnotilo volební programy osmi stran a koalic, které mají šanci uspět v evropských volbách, a zjistili, že nejsilnější ekologický program má koalice Spojenci pro Evropu (TOP 09 a STAN s podporou Zelených a Liberálně ekologické strany), následují Piráti a hned v závěsu Hnutí ANO.
S velkým odstupem od úvodní trojice jsou ODS, ČSSD, KDU-ČSL a KSČM, kteří hodně témat vynechávají. Program SPD je zaměřen vyloženě na zhoršení životního prostředí.
Hodnocení volebních programů bylo doplněno anketou rozeslanou stejným stranám. V anketě Hnutí DUHA položilo konkrétní otázky, jak budou strany řešit znečištění ovzduší, erozi půdy či sucho, snižování množství odpadů či modernizaci energetiky a snižování emisí skleníkových plynů.
Kromě ODS a SPD všechny strany dodaly odpovědi. Výsledky ankety potvrdily silně ekologické programy Spojenců pro Evropu a Pirátů, kteří se ve všech otázkách postavili za ekologické řešení.
Odpovědi ČSSD naznačují, že se kandidátky a kandidáti chtějí věnovat ekologickým tématům, která v programu strany chybějí.
Naopak u Hnutí ANO konkrétní otázky ukázaly, že obecně pozitivní postoje v programu v řadě oblastí kandidáti neplánují naplnit a inklinují spíše k toleranci znečišťovatelů a podpoře velkých zemědělců, naopak jasně se přihlásili k redukci odpadů a ochraně lesů.
Podobně neprogresivní postoje v oblasti zemědělství a ochrany klimatu v anketě odhalila KDU-ČSL (která v programu o ekologických problémech a řešeních nemá skoro nic) a také KSČM. Obě strany se však kladně staví k řešení problémů s ovzduším i ochraně světových lesů.
Všechny strany, které se ankety zúčastnily, slibují, že budou přísné na průmysl z hlediska předcházení vzniku odpadů, opakovaného použití výrobků, delších záručních lhůt a dlouhodobého zajištění náhradních dílů. A shodují se také v podpoře ochrany lesů.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Václav Kain
15.5.2019 14:30A to neznamená, že ty ostatní bych volil, jen už nemám tolik cisteren s naftou.
Jan Šimůnek
15.5.2019 19:36Jan Šimůnek
16.5.2019 19:37 Reaguje na Katka Pazderůhttps://www.facebook.com/photo.php?fbid=982543915423772&set=a.455079661503536&type=3&theater