https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nektere-retezce-opet-poptavaji-klecova-vejce-uvedl-mlazovsky-z-proagro-nymburk
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Některé řetězce opět poptávají klecová vejce, uvedl Mlázovský z Proagro Nymburk

6.11.2023 10:44 | PRAHA (ČTK)
Některé obchodní řetězce nadále poptávají vejce z klecových chovů, přestože se všechny společnosti již dříve zavázaly, že s jejich prodejem skončí v roce 2025. Na tiskové konferenci Agrární komory a Českomoravské drůbežářské unie to řekl místopředseda představenstva společnosti Proagro Nymburk Zdeněk Mlázovský. V Česku má chov v klecích skončit v roce 2027.
 

Mlázovský poznamenal, že se kvůli tomu chovatelé velice obávají o budoucnost jejich podniků. Podotkl totiž, že vejce z klecových chovů se v ČR sice nebudou produkovat, ale stále je budou řetězce moci dovážet. Například v Polsku je v klecových chovech stále asi 70 procent nosnic a polská vláda neplánuje žádné změny, doplnil.

Ředitel společnosti Vejce Kosičky Jan Pozdílek podotkl, že ČR se stává v zákazu klecových chovů "ostrovním státem", protože okolní státy s ničím takovým nepočítají. "Nejsme zastánci klecových chovů, ale chceme rovné podmínky, aby rozhodl zákazník," řekl s tím, že by takový zákaz měl platit v celé EU. Uvedl, že náklady na produkci vajec ve voliérových chovech jsou o zhruba 0,50 Kč vyšší než v klecových. O tu cenu proto musí alespoň navýšit své ceny zemědělci, aby dokázali pokrýt náklady. "Zahraničí nás převálcuje a drůbežářů bude míň a míň," řekl.

Podle Mlázovského se produkci vajec loni dařilo a i letošní rok bude pro firmy pozitivní, přestože ceny vajec jsou nyní oproti stejnému období loňského roku o zhruba 30 procent nižší. "Způsobil to loni nedostatek vajec na evropském trhu kvůli epidemii ptačí chřipky a nedala se sehnat levná dovozová vejce," doplnil. Podniky díky tomu mohly navýšit ceny, i tak však byly podle Mlázovského na spodní hranici cen v EU. Poukázal také na to, že dobré hospodářské výsledky pomohou firmám získat úvěry, které potřebují na přestavbu chovů kvůli zákazu klecových chovů. Například společnost Proagro Nymburk loni přitom hospodařila se ziskem 61,8 milionu korun, meziročně o 433 procent vyšším. Obrat se společnosti zvýšil o 27 procent na 1,28 miliardy korun.

Mlázovský poznamenal, že v současnosti vláda chce podporovat spíše malé a střední zemědělce. Ocenil ale, že současný ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) řekl, že mu nezáleží na velikosti podniku, ale že mu jde o to, aby firma dělala zemědělství tak, jak má. Střety mezi velkými a malými nebo středními podniky pak Mlázovský označil za nesmyslné. "Ukazuje se totiž, že v době krize mají největší šanci na přežití velké chovy," poznamenal. Podotkl také, že v rámci EU by měly mít všichni stejné podmínky i ve výši dotační podpory. Nadnárodní řetězce podle něj určují cenu i například balení vajec. "Velice těžce se s nimi jedná," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

6.11.2023 10:50
Jak to dopadne, je předem jasné. Dovoz bude vesele pokračovat.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

6.11.2023 12:50 Reaguje na pavel peregrin
1*
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.11.2023 06:18 Reaguje na pavel peregrin
je otázka, co jsme jako společnost ochotni akceptovat, klecovky jsou asi i levnější takže vše pro byznys.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.11.2023 00:44 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Klecové chovy jsou lepší ve všech parametrech. Je tedy žádoucí v maximální možné míře je podpořit.
Odpovědět
ig

6.11.2023 11:20
Vždyť se už dopředu říkalo jak to dopadne. Přesně takhle. Doufám, že se nikdo nediví.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.11.2023 00:46 Reaguje na
Ale to je dobře. Ať všichni vidí (na takové relativně levné komoditě), jaká banda šílenců nám vládne.
Odpovědět
pk

pepa knotek

6.11.2023 11:47
Výrok, že "v rámci EU by měly mít všichni stejné podmínky i ve výši dotační podpory" je ukázka naprosté naivity, tuší vůbec jak to v EU funguje a kam vývoj směřuje ? To je totéž jako tvrzení některých politiků, že EU je potřeba zreformovat, to slýcháme už 15 let.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

6.11.2023 12:51 Reaguje na pepa knotek
1**
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.11.2023 06:21 Reaguje na pepa knotek
doufám, že nejste tak naivní, že by si politici vypustili rybníky zejména na západě, kdy si hlavně " staré" země udělali pravidla dotací hlavně pro sebe.

Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.11.2023 13:18
No důchodci co bydlí v klecích chtějí vejce levná (na drahé není) a na vesnici mají slepice na volno (na dvoře).
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

6.11.2023 15:38 Reaguje na Slavomil Vinkler
a jsou velká skupina kupujících, tak je třeba na ně cílit ...
Odpovědět
PB

Petr Brok

6.11.2023 23:29
Čím více klecí, tím lépe prodám přebytky ze dvora.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

6.11.2023 23:48
„Ředitel společnosti Vejce Kosičky Jan Pozdílek podotkl, že ČR se stává v zákazu klecových chovů "ostrovním státem", protože okolní státy s ničím takovým nepočítají.“

Klecový chov je již zakázán v Německu i Rakousku.
Odpovědět
RT

Richard Toman

8.11.2023 03:34 Reaguje na Majka Kletečková
A vy jste někdy v našich obchodech narazila na vejce z těchto zemí?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

7.11.2023 08:15
Další komodita, v které budeme nekonkurenceschopní. Pokud to tak půjde dál, za chvíli bude celá republika jedna velká montovna s nulovou produkcí domácích výrobků.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.11.2023 16:58 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Obávám se, že brzo už ani montovna, pokud tu budou drahé energie, které odrazují už i stávající producenty. Pokud se k nim přidá i ta
nedostupnost energie podle požadavku firem a bude jim nabízena pouze
energie podle počasí, tak utečou všechny firmy, které nemohou
vyrábět podle počasí a momentálního dostatku byť levné energie!
Otázkou je, zda je to pouze hloupost politiků, či záměr likvidovat
zbytek konkurenceschopnosti! Za tu hloupost je platíme my a za tu
likvidaci asi navíc i konkurence!
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.11.2023 19:17
Přirozeně.
Klecová jsou kvalitnější, levnější, tudíž ekologičtější, protože se při jejich produkci spotřebuje méně zdrojů a utrpení zvířat při jejich produkci je v průměru menší než na podestýlce.
Celá akce proběhla jen z toho důvodu, že takzvaní ochránci zvířat chtěli ukázat svou moc nad společností.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist