https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nektere-staty-usa-planuji-zprisnit-legislativu-blokovani-vystavby-ropovodu-by-bylo-nelegalni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Některé státy USA plánují zpřísnit legislativu. Blokování výstavby ropovodu by bylo nelegální

27.4.2018 10:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Protestovat? Jasně, ale ne u ropovodu.
Protestovat? Jasně, ale ne u ropovodu.
Vzpomínáte si ještě na rozsáhlé protesty proti ropovodům, které rozdělovaly americkou společnost v posledních dvou letech? Žádné podobné možná už následovat nebudou. Pokud se tedy ve státech Louisiana, Pensylvánie a Minnesota podaří prosadit klíčové dodatky k zákonům, které by podobnou činnost kriminalizovaly. Píše o tom web ThinkProgress.
 

V zemi svobody, Spojených státech amerických, pochopitelně bude i nadále možné demonstrativně vyjádřit svůj nesouhlas s kontroverzním stavebním záměrem. Ale v některých konkrétních případech už nebude možné protestovat v místě samotné realizace takového projektu. U ropovodů a plynovodů by se, v případě přijetí klíčových dodatků ke stávajícím zákonům, totiž jednalo o nepřiměřený zásah do vznikající energetické infrastruktury, který už hraničí s obecným ohrožením bezpečnosti státu. A to už je trochu jiný paragraf, než vyjádření občanského nepokoje demonstrací.

Protestujte si, ale jednotlivě a na svém

Podobný zákon už léta funguje v Oklahomě a Severní Dakotě. Protestující tu například nemohou blokovat dopravu nebo průjezdnost dálnice, stejně jako tu nesmí vstoupit na pozemek s energetickou infrastrukturou. Demonstrovat a protestovat tu lidé mohou, ale jen stranou, tak, aby nikoho neohrozili a nepoškodili.

Nyní by rádi podobný dodatek k zákonu přijali i v dalších třech státech, Louisianě, Pensylvánii a Minnesotě. A je jistě čirou náhodou, že právě tyto tři státy chystají do budoucích let výrazné rozšíření sítě ropovodů a plynovodů. Louisiana a Minnesota připravují „dakotskou spojku“, ropovod Bayou Bridge, a Pensylvánie pak masivní Mariner East 2.

Zmíněná trojice států jde přitom za legislativní horizont nastavený Severní Dakotou a Oklahomou. Navrhují totiž, aby se právní odpovědnost týkala i případného plánování protestů, které by vznikající energetickou infrastrukturu mohly narušovat. V případě vyšší účasti osob by byl protest klasifikován jako spiknutí. „Podobný protest vůbec připravovat, organizovat nebo schvalovat by bylo najednou nelegální,“ píše ThinkProgress. „Obecně řečeno, stačilo by jen, aby se dva a více lidí domluvilo a podle tohoto modifikovaného zákona by se už jednalo o organizované spolčení či spiknutí. A mohli by být zatčeni za protest, aniž by se ho fyzicky účastnili.“

Spiknutí kolem ropovodů

„Myslím si, že tyto navržené dodatky představují jistou eskalaci, vyhrocení,“ říká Alice Cherryová, zakladatelka Climate Defense Project, skupiny právníků věnujících se environmentální legislativě. „Zdá se mi, že hlavní motivací navrhujících zákonodárců je odradit případné protestující tím, že se navýší pokuty a možné hranice rozsudků odnětí svobody za účast na demonstracích, které do energetické infrastruktury nějak zasáhnou.“ Navrhovaná úprava zákonů, které by vedly ke kriminalizaci protestů, se přitom vede ve dvou rovinách. První sází na velmi nejasnou a širokou definici toho, co je to vlastně spiknutí.

„Ten termín dokáže pokrýt skutečně širokou oblast,“ vysvětluje Elly Pageová, právní poradkyně mezinárodního centra pro neziskové právo (International Center for Not for-Profit Law). „V řadě amerických zákonů už se spiknutím legislativně pracujeme. Jde o to, že se při nich v jistém bodě musíte podílet na nějakém zákon porušujícím činu. Ale v případě veřejných protestů je to dost nezřetelné, ve kterém bodě se vaše počínání vlastně podle takového zákona stane nelegální. Zda ve fázi pasivní přípravy, nebo aktivní účasti.“

Druhá rovina připravovaných kriminalizujících dodatků je naopak velmi konkrétní a zřetelná. Louisiana, Minnesota i Pensylvánie by zákonem rády ozřejmily, že ropovody a plynovody rozhodně jsou energetickou infrastrukturou. „Může se to zdát jako maličkost,“ vysvětluje Cherryová. „Ale znamená to hodně. Prakticky všechny státy už totiž dávno mají zákony omezující vstup na soukromý pozemek, nebo o ochraně energetické infrastruktury. Když ale bude v zákoně přímo uvedeno, že budovaný ropovod je její nedílnou součástí? I pokojný protest na staveništi bude u soudu hodnocen stejně tvrdě, jako kdybyste lezli přes plot k jaderné elektrárně.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist