https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecko-planuje-snizit-do-roku-2030-emise-o-65-procent-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německo plánuje snížit do roku 2030 emise o 65 procent

6.5.2021 01:30 | BERLÍN (ČTK)
Klima se v posledních letech stalo v Německu klíčovým tématem a za prioritu ho označují i jednotlivé regionální vlády ve spolkových zemích.
Klima se v posledních letech stalo v Německu klíčovým tématem a za prioritu ho označují i jednotlivé regionální vlády ve spolkových zemích.
Německo dosáhne uhlíkové neutrality do roku 2045, tedy o pět let dříve, než se očekávalo. Do roku 2030 pak země sníží emise skleníkových plynů o 65 procent v porovnání s rokem 1990. Dnes to na mimořádné tiskové konferenci oznámili sociálnědemokratický vicekancléř Olaf Scholz a jeho stranická kolegyně Svenja Schulzeová, která je ministryní životního prostředí. Nové a ambicióznější cíle musí podpořit ještě konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, která je vládním partnerem sociální demokracie (SPD), a o návrhu pak bude v příštím týdnu hlasovat vláda. Podle Scholze má ale koalice jednotný postoj.
 

Doposud Berlín, stejně jako další státy Evropské unie, do roku 2030 sliboval 55procentní snížení emisí skleníkových plynů. Rovněž plánovaný závazek uhlíkové neutrality chce Berlín splnit o pět let dříve než EU. Jako uhlíková či klimatická neutralita se obvykle chápe stav, kdy jsou veškeré uhlíkové emise určitého subjektu vyváženy mechanismy na jejich zneškodnění.

"Německo chystá ambicióznější cíle při snižování uhlíkových emisí. Cílem je snížení o 65 procent do roku 2030 a o 88 procent do roku 2040," řekl dnes vicekancléř Scholz, který je zároveň ministrem financí.

Zdůraznil, že veškerý budoucí výkon hospodářství závisí na dostupnosti obnovitelné energie, proto je nezbytné urychlit výstavbu alternativních energetických zdrojů. Německo počítá s budování větrných parků na moři i na souši, ale také s rozvojem solární energetiky, která se stane součástí výbavy novostaveb. Větší důraz na klima označil Scholz za cestu k větší mezigenerační spravedlnosti a prostředek, jak ekologickou zátěž nepřenášet do budoucnosti.

"Příští týden v kabinetu předložíme ctižádostivý klimatický zákon, který je zároveň uskutečnitelný," řekl Scholz. "Postoj vlády je však jednotný," dodal s tím, že vláda již nyní o úpravě vede intenzivní rozhovory.

Návrh zákona je reakcí na rozhodnutí německého ústavního soudu. Ten minulý týden nařídil, aby zákonodárci jasněji definovali cíle pro omezení emisí skleníkových plynů po roce 2030. Současný zákon o ochraně klimatu označil soud za nedostatečný a znevýhodňující příští generace. Na úpravu emisních cílů dal soud zákonodárcům čas do konce roku 2022.

Klima se v posledních letech stalo v Německu klíčovým tématem a za prioritu ho označují i jednotlivé regionální vlády ve spolkových zemích. Bavorský premiér Markus Söder tento týden oznámil, že uhlíkově neutrální by se jeho spolková země měla stát již do roku 2040, tedy o deset let dříve proti původním plánům. Do roku 2030 chce Söder snížit emise v Bavorsku nejméně o 65 procent. Dosažení neutrality nejpozději do roku 2040 chce nově i sousední Bádensko-Württembersko, kde místní klimatický zákon stále ještě udává snížení emisí o 90 procent k roku 2050. Porýní-Falc předpokládá neutralitu mezi lety 2035 až 2040, již do roku 2030 chce tato západoněmecká spolková země krýt energetickou potřebu výhradně obnovitelnými zdroji.

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung tento týden poznamenal, že s blížícími se parlamentními volbami, které Německo čekají v září, se vláda a volební kampaně začínají trumfovat ctižádostivějšími klimatickými návrhy. S rozpaky na takový vývoj hledí hospodářství. Německé sdružení automobilového průmyslu (VDA) v této souvislosti upozornilo, že průmysl místo zákazů potřebuje volnou soutěž a technologickou otevřenost místo řízeného hospodářství.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

6.5.2021 19:05
Již teď asi přemýšlejí o tom, jak to našvindlovat. Problém asi trochu bude, když se jim to našvindlovat nepodaří. Ale Rakušáci ti jsou ještě ambiciónější. Že by se Němčouři v tomto nechali trumfnout, to se mi nezdá. Příští rok čekám vyhlášení uhlíkové neutrality Německa do roku 2039.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.5.2021 21:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Přemýšlíte jako čecháček z babišistického rusistánu.
Němčour nepřemýšlí, jak co našvindlovat, ale jak to udělat.

A výsledek? Německo patří mezi nejsilnější země světa s plně funkčním státem, zatímco babišistán se zmítá ve vrběticko - hamáčkových průšvizích, ekonomika se mu propadá a Evropě připadá jako banda totálních idiotů a nikdo ho nebere vážně.

Zkuste střelmo odhadnot, který systém je lepší.
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.5.2021 21:38 Reaguje na Pavel Hanzl
"Němčour nepřemýšlí, jak co našvindlovat, ale jak to udělat."
viz např. dieselgate
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.5.2021 22:02 Reaguje na Viktor Šedivý
Němčour byl tvrdě dotlačen k tomu, aby švindloval.
Byl odhalen, potrestán a doposud se potácí v nekonečných soudních sporech.

Čecháček švindluje stále a ve velkém, když je odhalen prohlásí, že je to "kampáň, Kalůskova mafia, český národní zájem, atd. atd." a je spokojený jak želva a volební hlasy se mu hrnou.

Já to vidím jako podstatný rozdíl.
Odpovědět
li

6.5.2021 22:51 Reaguje na Pavel Hanzl
"Němčour nepřemýšlí, jak co našvindlovat, ale jak to udělat." Pár milionů lidí by o tom mohlo vyprávět,bohužel posloužili jako hnojivo pod zeleninu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.5.2021 08:57 Reaguje na
A to byl snad nějaký švindl? Áda jasně řekl, že povraždí bambilión podřadných existencí, jak řekl, tak udělal.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.5.2021 11:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak takhle to hlavně nikdy neřekl ... to by se ty transporty kua blbě nakládaly.
Odpovědět
ms

7.5.2021 00:57 Reaguje na Pavel Hanzl
No a proto emise CO2 v Německu vůbec neklesají a s těmi trvalými emisními zálohami v uhlí a plynu za OZE, jež si - představte si tu nehoráznost - fungují, jen když chtějím to také lepší nebude ani v roce 203O. Varianta tu ovšem je: že Německo zavře svůj průmysl a lidi budou fungovat, jen když svítí a fouká. Ideologie Zelených Khmerů v praxi.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.5.2021 09:03 Reaguje na
Omyl jak dycky, Německé emise byly v roce 1980 asi 1400 mil. tun CO2, v roce 2020 nějakých 751 mil. (-40%), tj. to samé, jak v roce 1951.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.5.2021 09:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Ještě detail, těch -40% je od roku 1990.
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.5.2021 21:37
Když se začnou lidé trumfovat, kdo je pevnější ve víře, doplatí na to všichni.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.5.2021 11:15
Njn, budou volby, Zelení celkem jedou, je potřeba rovněž přiložit pod kotel.

Kdyby jsme je neměli za humny a půlka všeho jim tady nepatřila, tak bych se tak max zasmál ... ale takhle ...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist