https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecti-aktiviste-se-chteji-u-soudu-domoci-ochrany-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Němečtí aktivisté se chtějí u soudu domoci ochrany klimatu

16.1.2020 00:13 | BERLÍN (ČTK)
Organizace na ochranu životního prostředí a ekologičtí aktivisté podali trojici stížností k německému ústavnímu soudu, v nichž požadují, aby vláda podnikla důslednější kroky k ochraně klimatu. / Ilustrační foto
Organizace na ochranu životního prostředí a ekologičtí aktivisté podali trojici stížností k německému ústavnímu soudu, v nichž požadují, aby vláda podnikla důslednější kroky k ochraně klimatu. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Pexels / Pixabay
Organizace na ochranu životního prostředí a ekologičtí aktivisté podali trojici stížností k německému ústavnímu soudu, v nichž požadují, aby vláda podnikla důslednější kroky k ochraně klimatu. Loni schválený klimatický balíček podle nich nestačí k ochraně základních lidských práv na život, na tělesnou nedotknutelnost a vlastnictví. O právních krocích z pátku informovali zástupci stěžovatelů včera na tiskové konferenci v Berlíně.
 

Za stížnostmi stojí známé organizace jako Greenpeace, Deutsche Umwelthilfe nebo aktivisté z hnutí Pátky pro budoucnost (Fridays for Future), podle nichž dosud přijatá opatření nestačí na to, aby Německo dostatečně přispělo ke zpomalení oteplování planety. To má, jak zdůrazňují, dopad nejenom na obyvatele spolkové republiky, ale na lidi na celém světě.

K jedné ze stížností se proto připojilo také 15 občanů Bangladéše a Nepálu, tedy zemí, které nejsou zodpovědné za velký podíl emisí skleníkových plynů, dopady klimatických změn ale výrazně pociťují. Na ústavní soud se obrátilo i deset dětí a mladých Němců ve věku 11 až 22 let, na které podle jejich přesvědčení následky klimatických změn silně dopadnou.

Jako příklad opatření, která by německá vláda a zákonodárci mohli rychle přijmout, organizace Deutsche Umwelthilfe uvedla zavedení rychlostního limitu na dálnicích, zrušení daňového zvýhodnění pro diesel, rychlé ukončení provozu hnědouhelných elektráren nebo větší rozvoj energie z obnovitelných zdrojů.

Donutit německou vládu soudní cestou k rozhodnějším krokům na ochranu klimatu se už loni pokusila trojice farmářských rodin, která se obrátila na správní soud v Berlíně. Ten ale nakonec konstatoval, že kabinet není možné donutit k dodržování jeho vlastních klimatických závazků.

Plány německé vlády počítají s tím, že do konce letošního roku budou emise skleníkových plynů ve srovnání s rokem 1990 nižší o 40 procent. Do konce loňského roku podle analýzy organizace Agora Energiewende, která se zabývá změnami v energetice, klesly o 35 procent.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.1.2020 09:59
Zachraňte Williho! (pardon, klímu!-)
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist