Nemocnice v Gobi B pomáhá i strážcům parku s koni Převalského
Pacienti většinou docházejí jen na ambulantní ošetření, nedostatečně vybavená lůžková část se prakticky nevyužívá. Vážnější případy lékařka po stanovení diagnózy a základním ošetření odesílá do okresní nebo krajské nemocnice. "Je to velká pomoc, že je tam nějaké ošetření. Obzvlášť v zimě, kdy místní komunita dojížděla do 200 kilometrů vzdálené nemocnice," řekla Geroldová.
Pražská zoologická zahrada se v přípravách rekonstrukce angažovala mimo jiné kvůli obavám, aby kvůli nedostatečné zdravotnické péči neodcházeli strážci parku. S místními úřady vyjednala přidělení lékařky, která má přímo v nemocnici byt. Pomáhá i zdravotní sestra, která má oficiálně statut lékárnice. Provoz zařízení financuje mongolské ministerstvo zdravotnictví.
Určité plány na další rozvoj zařízení podle Geroldové existují a řeší se každý rok, ale problém je nedostatek peněz. "Rozšíření by znamenalo další personál a na to nemají peníze. V Mongolsku je těžké něčeho dosáhnout, stát má peněz hodně málo," poznamenala.
Projekt Návrat divokých koní, jehož těžištěm jsou každoroční transporty koní Převalského do Mongolska, zahrnuje ještě další aktivity Zoo Praha v jihozápadním Mongolsku. Za přispění České rozvojové agentury byly také postaveny pozorovací posty pro strážce národního parku Gobi B, vystavěny seníky pro koně nebo pořízen sněžný skútr. Pražská zoo místním strážcům pořídila terénní vozidla, dalekohled nebo veterinární pušku nutnou k očkování koní.
Letos se rozhodla vybudovat vrtanou studnu pro potřeby strážců a koní, protože v horkém létě musejí strážci pro pitnou vodu jezdit do několik desítek kilometrů vzdálené vesnice. Nákup potřebného vybavení a výdaje na expertní služby a část dalších prací přislíbilo uhradit velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru. Zbytek bude financovat Zoo Praha s přispěním dárcovské kampaně Metr za litr, magistrátu a společnosti Kofola.
reklama