https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-vystava-v-muzeu-kromerizska-ukazuje-jak-se-menil-vztah-cloveka-a-prirody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová výstava v Muzeu Kroměřížska ukazuje, jak se měnil vztah člověka a přírody

31.1.2022 16:39 | KROMĚŘÍŽ (ČTK)
Podle krajské radní Zuzany Fišerové je výstava unikátní tím, že zvolené téma zobrazuje v souvislostech archeologických i přírodovědných, vhodně propojuje archeologii s přírodními vědami.
Podle krajské radní Zuzany Fišerové je výstava unikátní tím, že zvolené téma zobrazuje v souvislostech archeologických i přírodovědných, vhodně propojuje archeologii s přírodními vědami.
Foto | Palickap / Wikimedia Commons
Nová výstava v Muzeu Kroměřížska nazvaná Náhrdelník času ukazuje, jak se měnil vztah člověka a přírody. Zabývá se obdobím od pravěku po středověk. Propojuje pohled archeologie i přírodních věd, sdělila ČTK mluvčí muzea Martina Malá. Výstavu si mohou lidé v Malé galerii muzea na kroměřížském Velkém náměstí prohlédnout do 15. května.
 

Pomyslnou nitku náhrdelníku tvoří podle muzejníků řeka Morava, která je nejdůležitějším přírodním elementem regionu. "Naším cílem je ukázat, jak lidé v minulosti žili ve spojitosti s přírodou a jakým způsobem využívali to, co příroda nabízela. Zároveň chceme připomenout, že i lidské počínání s sebou nese následky," řekla kurátorka výstavy Martina Václaviková.

V přírodě člověk nacházel nejen obživu, ale poskytovala mu také materiál ke stavbě obydlí, výrobě oděvů nebo ztvárnění estetických představ. Ze sběrače a lovce se stal zemědělec, který v mladší době kamenné začal budovat první umělé ekosystémy polí a pastvin. "Ukazujeme, jak lidé dokázali využít jednotlivé přírodniny, jako jsou kámen, dřevo nebo rostliny. Šlechtění rostlin a domestikace zvířat byly jedny z nejdůležitějších mezníků ve vývoji lidstva," uvedla kurátorka.

Lidé mohou na výstavě obdivovat lebku jeskynního medvěda, vycpaniny vlka, srnce a jezevce nebo archeologické nálezy z jižní, jihozápadní a střední Moravy. Nechybí mezi nimi předměty denní potřeby, například keramika nebo spona na svrchní oděv, ale i ozdobné náramky. "Doprovodný program nabídne návštěvníkům možnost postavit si model dobového obydlí či vyzkoušet si práci se zrnotěrkou," uvedla Malá. Zrnotěrka je jednoduchý kamenný nástroj na zpracování zrna.

Podle krajské radní Zuzany Fišerové (Piráti) je výstava unikátní tím, že zvolené téma zobrazuje v souvislostech archeologických i přírodovědných, vhodně propojuje archeologii s přírodními vědami. "Je interaktivní a zabaví celou rodinu," uvedla Fišerová. Muzeum k výstavě nabízí také vzdělávací program pro školy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist