https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nove-vyvinuty-material-umozni-nabijet-zarizeni-pomoci-umeleho-svetla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nově vyvinutý materiál umožní nabíjet chytrá zařízení pomocí umělého světla

23.11.2020 06:11 | PRAHA (Ekolist.cz)
Možná bude možné napájet malá zařízení díky umělému světlu. Ilustrační snímek.
Možná bude možné napájet malá zařízení díky umělému světlu. Ilustrační snímek.
Možnost dobíjet si chytrý telefon nebo hodinky osvětlením z lampy, kterou večer běžně svítíte doma? Vědecký výzkum, jehož cílem je zavést tento způsob dobíjení do praxe, se posunul zase o kousek dál. Svítá tak naděje na to, že se různá chytrá zařízení budou dobíjet umělým světlem. O nové studii zveřejněné v Advanced Energy Materials informuje Imperial College London.
 

Přeměna osvětlení na elektrickou energii v domácích podmínkách je lákavá myšlenka, kterou se vědci zabývají již dlouho. Kvůli rozdílným vlastnostem zdrojů světla ale nebyly materiály používané ve fotovoltaice na tento způsob získávání energie vhodné. Nyní se vědcům podařil poměrně zásadní objev.

Zaměřili se na perovskit, minerál, který má řadu skvělých vlastností. Dá se využít pro výrobu fotovoltaických panelů, které jsou při stejné účinnosti dokonce levnější na výrobu než klasická křemíková technologie. Velkou slabinou, která brání masovému použití je fakt, že perovskitové solární panely jsou kvůli použití olova toxické.

Vědci se ve své výzkumu perovskity inspirovali a vyvinuli materiál podobný, jen místo toxického olova použili bezpečnější prvky bizmut a antimon. Vznikl tak nový materiál, který je sice nejedovatý, ale není tak účinný v absorbci slunečního světla. Ve výrobě elektrické energie ze slunce tak velkou roli hrát nebude.

Jak ale ukázal výzkum tří prestižních univerzit, Královské univerzity v Londýně, Cambridge a Soochow v Číně, nový materiál je překvapivě velmi vhodný právě na přeměnu umělého světla na elektrickou energii.

„Materiály, které jsme zkoumali, dokážou efektivně absorbovat světlo z lamp běžně používaných v domácnostech. A umí ho převést na elektřinu s účinností, která je srovnatelná s běžnými komerčními technologiemi," říká Robert Hoye, spoluautor výzkumu. "Zároveň jsme přišli s několika vylepšeními, které by těmto materiálům mohly v blízké budoucnosti pomoci překonat výkon současné fotovoltaiky využívané pro vnitřní prostory.“

„Náš objev otvírá zcela nový směr vývoje pro ekologické, jednoduše vyrobitelné materiály, které mohou udržitelně dobíjet naše chytrá zařízení. Navíc může být potenciálně využíván i v materiálech jako jsou plasty nebo látky na oděvy, s nimiž běžná technologie není kompatibilní,“ dodává další spoluautor studie Vincenzo Pecunia.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

23.11.2020 09:01
Vizmut a antimon jsou toxické prvky, takže si soudruzi moc nepomohli. Jinak např. solární lampičky pro venkovní prostředí se dají běžným světlem z umělých zdrojů nabít také.
A celé mi to trochu připomíná svícení reflektory na solární elektrárnu.
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

23.11.2020 10:23
Chápu správně, že když budu potřebovat nabít například mobil, tak nepoužiju nabíječku napojenou na síť (kam je také napojena ta lampička), ale tou lampičkou budu svítit na fotočlánek, který mi bude nabíjet mobil? Pokud je ta lampička na plyn, pak by to mohlo mít nějaký smysl. Nebo jde o to vymyslet co nejkomlikovanější způsob jak nabít akumulátorové zařízení?
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

23.11.2020 10:41 Reaguje na Galipoli Petr
Chápal bych to tak, že se tam nepatřičně dostal buzzword "chytré zařízení", pod kterým si každý představí výkonný mobil s osmi jádry a sedmipalcovým displayem. Faktem ale je, že když jste vzhůru, máte doma obvykle světlo, ať už umělé, nebo sluneční, a účinnější FV panely by mohly být šetrnější alternativou k výměnným bateriím nebo k akumulátorům s omezenou životností u zařízení, která si vystačí s málem. To mohou být třeba čtečky knih s pasivním displayem, kalkulačky apod.
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

24.11.2020 19:19 Reaguje na Petr Dvořák
To u6 ale kalkulačky mají (fotočlánek). Mě akorát nedává smysl abych svítil na na nějaký fotočlánek, který bude produkovat elektřinu ze světla lampičky, místo toho, abych vrazil USB kabel do lampičky a napájel vybité zařízení napřímo. Jinak v přírodě to bude něco jiného. Jen by mne zajímala velikost toho panelu. Fakt bych nechtěl vláčet ssebou 1m2 fotočlánků, abych získal nějakých 200W/m2, a to ještě, když bude svítit....
Odpovědět
S

S. Melichar

30.11.2020 11:04
To je mi novina. U mých hodinek (cca 10 let staré) to výrobce uvádí taky.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist