Nově vyvinutý materiál umožní nabíjet chytrá zařízení pomocí umělého světla
Přeměna osvětlení na elektrickou energii v domácích podmínkách je lákavá myšlenka, kterou se vědci zabývají již dlouho. Kvůli rozdílným vlastnostem zdrojů světla ale nebyly materiály používané ve fotovoltaice na tento způsob získávání energie vhodné. Nyní se vědcům podařil poměrně zásadní objev.
Zaměřili se na perovskit, minerál, který má řadu skvělých vlastností. Dá se využít pro výrobu fotovoltaických panelů, které jsou při stejné účinnosti dokonce levnější na výrobu než klasická křemíková technologie. Velkou slabinou, která brání masovému použití je fakt, že perovskitové solární panely jsou kvůli použití olova toxické.
Vědci se ve své výzkumu perovskity inspirovali a vyvinuli materiál podobný, jen místo toxického olova použili bezpečnější prvky bizmut a antimon. Vznikl tak nový materiál, který je sice nejedovatý, ale není tak účinný v absorbci slunečního světla. Ve výrobě elektrické energie ze slunce tak velkou roli hrát nebude.
Jak ale ukázal výzkum tří prestižních univerzit, Královské univerzity v Londýně, Cambridge a Soochow v Číně, nový materiál je překvapivě velmi vhodný právě na přeměnu umělého světla na elektrickou energii.
„Materiály, které jsme zkoumali, dokážou efektivně absorbovat světlo z lamp běžně používaných v domácnostech. A umí ho převést na elektřinu s účinností, která je srovnatelná s běžnými komerčními technologiemi," říká Robert Hoye, spoluautor výzkumu. "Zároveň jsme přišli s několika vylepšeními, které by těmto materiálům mohly v blízké budoucnosti pomoci překonat výkon současné fotovoltaiky využívané pro vnitřní prostory.“
„Náš objev otvírá zcela nový směr vývoje pro ekologické, jednoduše vyrobitelné materiály, které mohou udržitelně dobíjet naše chytrá zařízení. Navíc může být potenciálně využíván i v materiálech jako jsou plasty nebo látky na oděvy, s nimiž běžná technologie není kompatibilní,“ dodává další spoluautor studie Vincenzo Pecunia.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Jan Šimůnek
23.11.2020 09:01A celé mi to trochu připomíná svícení reflektory na solární elektrárnu.