https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/np-sumava-docasne-uzavre-pro-navstevniky-soumarske-raseliniste?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NP Šumava dočasně uzavře pro návštěvníky Soumarské rašeliniště

31.7.2022 00:39 | VIMPERK (ČTK)
Foto | Richenza / Wikimeda Commons
Šumavský národní park od 1. srpna uzavře pro návštěvníky na tři měsíce Soumarské rašeliniště u Volar na Prachaticku. Důvodem je rekonstrukce povalových chodníků, které postupně poškodila stoupající podzemní voda, informoval mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
 

Uvedl, že vzhledem k tomu, že rašeliniště o rozloze přibližně 85 hektarů zadržuje více vody, nelze stezku projít takzvaně suchou nohou. "Je to nekomfortní pro turisty a zároveň devastující pro obnovující se rašeliniště. Proto Správa Národního parku Šumava naplánovala kompletní rekonstrukci, tedy spíše stavbu plnohodnotného poválkového chodníku, který začnou řemeslníci budovat letos 1. srpna," uvedl Dvořák.

Šumavský park začal s revitalizací Soumarského rašeliniště před 20 lety. Smyslem projektu bylo, aby lokalita zadržovala více vody. Původně byla na místě až osmimetrová vrstva rašeliny, jež se zde hromadila více než 10 000 let. Za minulého režimu však byla postupně odvodňována, frézována a odvážena k dalšímu zpracování.

Naučná stezka po rašeliništi měří přibližně 1,5 kilometru. Její součástí je i vyhlídková věž. "Rozumíme tomu, že pro některé návštěvníky je uzavření rašeliniště nepříjemné a naruší jim to jejich plány. Ale v jiném termínu není možné takovou činnost vykonávat. Přednost totiž má ochrana silně ohroženého tetřívka obecného, který se na rašeliništi a v jeho blízkém okolí vyskytuje," uvedl Dvořák.

Náklady na obnovu povalové stezky po Soumarském rašeliništi vyjdou zhruba na 4,5 milionu korun. Šumavský národní park následně chystá opravu povalového chodníku na Chalupské slati poblíž Borových Lad na Prachaticku.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist