NP Šumava podle bývalého ředitele neplní svou funkci
"Vznik parku byl můj dlouholetý sen a toužil jsem, aby byl na Šumavě vyhlášen. Ale nemohu říci, že to naplnilo moje představy. Myslím si, že důležité je, aby v (národním) parku byly velké bezzásahové zóny," uvedl.
Dodal, že absence rozsáhlejší ploch, kde nesmí člověk jakkoliv působit, dělá z území jen chráněnou krajinnou oblast s malými ostrůvky přírody ponechaných samovolnému vývoji. "Nevidím, že by zde ochrana byla taková, jaká by měla být," uvedl.
Šumavský národní park vznikl 20. března 1991. Skolek jej vedl několik měsíců. I když funkci opustil, tak v parku zůstal pracovat i nadále a neopustil ho až do důchodu.
Podle něj situaci na Šumavě komplikuje mimo jiné fakt, že se jedná o velmi atraktivní území pro turistiku, nákup nemovitostí nebo těžbu dřeva. "Těch zájmů je ze všech možných sfér tolik, že se těžko dociluje toho, aby zde ochrana přírody byla jasnou prioritou," uvedl Skolek, jenž letos oslaví 73. narozeniny. "Ale podobné problémy se netýkají jen Šumavy. Dá se říci, že to je záležitost celého světa. Stačí se zaměřit na těžbu lesů třeba v Brazílii nebo Indonésii, kdy se kácí na úkor zvěře, životního prostředí a kvality biotopů," řekl Skolek.
Od narození žije ve Vimperku nebo v jeho okolí. Šumavu velmi dobře zná a považuje ji za unikátní. "Jsou zde výjimečné lesní ekosystémy. Navíc Šumava je rozsáhlé území s velkým potenciálem vodní kapacity. A s tím vším souvisí značná biodiverzita," řekl Skolek.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Robert Jirman
17.3.2021 13:11Slovan
17.3.2021 17:01 Reaguje na Robert JirmanJak by řekl Mojmír Vlašín: "Naprostá většina starostů to území chce. Oni jej nechtějí zrušit, ale chtějí jej vytunelovat. To znamená, že chtějí nechat skořápku a vybrat vnitřek. Aby to zůstalo navenek národním parkem, ale uvnitř aby to postrádalo jakoukoliv ochranu."
Z mého pohledu není NP Šumava lunaparkem ani rájem developerů díky lidem, kteří se těm developerům a "starostům" v minulosti aktivně postavili a díky tomu, že jsou obce součástí samotného NP. Že je ta oblast, hlavně některé její části, atraktivní pro turisty neznamená, že se jedná o lunapark (to je jiný problém). I v budoucnu však musí být ochrana přírody připravena aktivně a tvrdě bránit Šumavu.
Majka Kletečková
17.3.2021 17:39 Reaguje na SlovanMajka Kletečková
17.3.2021 13:53smějící se bestie
17.3.2021 23:56 Reaguje na SlovanSlovan
18.3.2021 11:00 Reaguje na smějící se bestieTo ale podle mého není případ NP Šumava. Že se tam dříve něco postavilo a nebylo to dobře? Oka, ale to je trošku jiný problém a doufám, že se taková chyba už nestane. Že se tam hrne spousta turistů? Jistě, jenže to je problém pár míst a říká se tomu overturismus. V jednom článku jsem četl, že 80% všech turistů světa chodí do 10% všech turistických destinací. Podobně je to v NP Šumava, kdy se turisté soustředí do pár míst a velká část Šumavy je stále minimálně navštěvovaná.
Citace vedoucího informační a strážní služby: "Lidé dnes dávají přednost většinou pohodlí. Volí trasy dlouhé jen pár kilometrů, aby se z nich stačili vrátit na oběd, a do terénu vyrážejí paprskovitě od místa, kde bydlí. S krosnou na zádech přes celý hřeben jde málokdo. Jen někteří lidé si vezmou svačinu a jdou na túru, která trvá od rána do večera. Nezáleží přitom ani tak na tom, že jinde jsou místa také atraktivní. Jakmile je náročnější se tam dostat, zůstávají částečně opomíjena. Ti, kteří touží po větším klidu, z toho mohou těžit."