Čína se chlubí ekologickou olympiádou, ale uhelné elektrárny jedou naplno
"Dodávky uhlí budou posíleny a uhelné elektrárny budou podporovány v provozu na plný výkon a zvýšení výroby elektřiny s cílem pokrýt energetické potřeby pro výrobu a spotřebu obyvatelstva," uvedla státní tisková agentura Nová Čína.
Začátkem tohoto měsíce vyzvali čínští představitelé producenty uhlí, aby zajistili stabilní dodávky - jinak budou čelit "následnému vyšetřování a budou povoláni k zodpovědnosti".
Přetrvávající závislost Číny na uhlí je další připomínkou reality, která existuje mimo olympijskou bublinu. Oficiální představitelé se holedbali odhodláním splnit cíl olympiády být šetrnější k životnímu prostředí. Vládou podporované sdělovací prostředky hlásaly, že "Peking 2022 bude nejekologičtější a nejčistší olympiádou v historii". A symbolem splnění tohoto závazku měl být olympijský oheň hořící jen na vrcholku pochodně, a ne v obří míse či kotli, jak je tradičně zvykem.
"Je to poprvé v historii olympijských her, kdy jsou všechna sportoviště stoprocentně poháněna zelenou energií, přičemž použitá technologie výroby ledu produkuje nulové emise," napsal deník China Daily.
Ovšem produkce uhlí není jedinou věcí, na kterou poukazují skeptici zpochybňující tvrzení Číny o nejekologičtější olympiádě všech dob. Odborníci z kanadské Brockovy univerzity uznávají snahu Číny vybudovat stavební a dopravní projekty olympijských her způsobem, který je šetrnější k životnímu prostředí.
Ale tento týden tuto snahu označili za "greenwashing", který má zakrýt takové problémy, jako je zničení části přírodní rezervace kvůli lyžařské sjezdovce a rozsáhlé používání umělého sněhu. Na olympijské disciplíny je podle nich denně potřeba asi 49 milionů litrů vody smíchané s chemikáliemi.
"Většina lidí pravděpodobně neví, že Peking má už mnoho let nedostatek vody," řekla Liette Vasseurová, profesorka biologie na Brockově univerzitě.
Čína je druhá největší ekonomika světa a největší znečišťovatel klimatu. Proto je klíčovým hráčem v mezinárodním boji za omezení klimatických změn, a jako taková čelí pravidelně kritice a výzvám, aby přijala odpovídající opatření.
Země už se zavázala snížit závislost na fosilních palivech a čínský prezident Si Ťin-pching nedávno zdůraznil význam dosažení klimatických cílů.
V krátkodobém horizontu ale Čína zvýšila využívání uhlí v naději, že tím odvrátí hrozbu nedostatku energie. Cestu země k čistším zdrojům paliv navíc komplikují hospodářské dopady pandemie. Čínské regulační orgány proto ustoupily od některých požadavků, aby pomohly továrnám obnovit ztráty a reagovat na nový nárůst poptávky.
V loňském roce dosáhla produkce uhlí jen v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko 1,06 miliardy tun, uvedla agentura Nová Čína. Poznamenala přitom, že tato oblast je už 17 let po sobě největším dodavatelem elektřiny v Číně.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Pavel Hanzl
17.2.2022 15:25Pokud je kolosální lež zabudována přímo do základu státu, tak to vypadá jak v Rusku.
smějící se bestie
17.2.2022 16:11 Reaguje na Pavel HanzlNo, především přece bafuňáři z demokratických zemí světa !
Takže zase brečíš na špatnym hrobě.
Jarka O.
17.2.2022 18:48 Reaguje na smějící se bestieJarka O.
17.2.2022 23:14 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.2.2022 22:02 Reaguje na smějící se bestievaber
18.2.2022 09:04 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
17.2.2022 15:52vytápěným ruským plynem a svým ojetým autem se spalovacím motorem. Nutí
všem fotovoltaiku a nemá ani jeden panel na dobití alespoň toho svého
elektrokola. Nad mixem z uhláků ohrnuje nos, ale vesele ho čerpá ze sítě. Pokrytec kritizuje a taky tím pouze odvádí pozornost od svého ropáctví. Ubohé politikaření s máslem na hlavě tomu navíc nasazuje korunu. Tak se
chovají všichni kritici, aby si náhodou nikdo nevšimnul, co konají sami.
Anyr
17.2.2022 15:55 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
17.2.2022 16:02 Reaguje na Anyrsám přiznal. Má možnost mne žalovat, že pouze opisuji, co
napsal sám.
Anyr
17.2.2022 15:53Docela by mě zajímalo nějaké celkové číslo emisí, které připadá ročně na sport.
A to pěkně od začátku: od výroby, třeba, sportovního prádla, bot a míčů, a jejich distribuci a prodej, přes dopravu sportovců po světě až po stavby a údržbu (energetickou, chemickou a jinou) těch ohromných stadionů, sjezdovek a dalších "sportovních zařízení", včetně třeba operací, léčení a rehabilitací "sportem poškozených" lidí.
Jsem dlouhodobým odpůrcem sportu, z vícera důvodů, OH mám mám za absolutní, škodlivý nesmysl a myslím, že vše mě v tom jedině utvrzuje.
Ale lidé se chtějí bavit, že. :)
karel krasensky
17.2.2022 18:59Břetislav Machaček
18.2.2022 08:12 Reaguje na karel krasenskydo PC z Číny a ani netuší co vše odtamtud pochází. Nechtějí vidět pokrok, který Čína udělala za 30.let a které jsme my promarnili politikařením a rozprodejem republiky. Nic nám už nepatří a část
patří i té Číně. Proč tomu není naopak? No protože se na víc, než kecy nezmůžeme. Měli jsme šanci být pro Čínu partnery, rovněž tak pro Rusko, ale lokajstvím a politikařením jsme bezvýznamnými odběrateli s omezeným vývozem do těchto zemí. Oni se bez nás obejdou, ale my bychom měli sakra problémy. Nemusejí nás rozmazávat tou plácačkou, protože jim stačí vyčkat, až se rozmázneme svojí politikou přimknout se k těm, co stagnují, či dokonce padají do propasti.