https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nymburk-proveri-energetickou-narocnost-svych-budov-na-nektere-chce-fotovoltaiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nymburk prověří energetickou náročnost svých budov, na některé chce fotovoltaiku

12.8.2023 00:46 | NYMBURK (ČTK)
Fotovoltaický panel
Fotovoltaický panel
Nymburk chce na některé městské budovy kvůli úsporám umístit solární panely, například na nemocnici, některé školy a školky nebo na budoucí parkovací dům pod Eliškou. Radnice rovněž nechá zpracovat takzvanou místní energetickou koncepci, která prověří energetickou náročnost a možnosti úspor u téměř čtyř desítek městských objektů. V červenci spustila výběrové řízení na společnost, která koncepci připraví, řekl místostarosta Zdeněk Vocásek (ODS). Hodnota zakázky je podle portálu veřejných zakázek 1,6 milionu korun bez daně z přidané hodnoty.
 

"Potřebujeme zpracovat místní energetickou koncepci na všechny objekty v majetku města, řeší se například, zda je odpovídající elektroinstalace nebo zda nejsou staré spotřebiče, fotovoltaika je jedno z dílčích témat," řekl Vocásek. Umísťování solárních panelů na městské budovy je podle něj výrazně náročnější než například u rodinných domů. "Musíme mimo jiné řešit, zda vyhovuje statika, v jakém stavu jsou střechy, elektrické rozvody a trafostanice," řekl Vocásek. Součástí zakázky je také příprava softwaru pro monitorování dat o spotřebě v jednotlivých budovách.

Nejvíc připravená je podle Vocáska aktuálně na pořízení fotovoltaiky městská nemocnice. Město spustilo tendr na dodavatele letos na jaře. "Do prvního kola výběrového řízení se ale nikdo nepřihlásil, budeme vypisovat nové," doplnil Vocásek. Nemocnice by pak měla spotřebovat veškerou vyrobenou energii a neměla by mít přebytky.

Město chce do budoucna rovněž využít takzvané energetické společenství, aby mohlo využívat energii napříč budovami. S fotovoltaikou se počítá také u budovaného plaveckého bazénu nebo parkovacího domu pod Eliškou. Pořizování solárních panelů město plánuje zaplatit převážně z dotací.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist