https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/o-tezbe-vltavinu-rozhodne-ministerstvo-do-konce-tydne
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

O těžbě vltavínů rozhodne ministerstvo do konce týdne

15.11.2001 13:25 | PRAHA (EkoList)
Zda krajský a okresní úřad odsouhlasil těžbu vltavínů u obce Besednice v rozporu se zákonem, nebo ne, rozhodne ministerstvo životního prostředí (MŽP) v Českých Budějovicích do konce tohoto týdne. EkoListu to sdělil šéf českobudějovického odboru výkonu státní správy MŽP Václav Osovský.
 

"Jde o mimořádný opravný prostředek, který zkoumá opravdu pouze zákonnost či nezákonnost," upozornil Osovský. Podle něj by až v případě, že by se ukázalo rozhodnutí v rozporu se zákonem, ministerstvo zahájilo další řízení o změně nebo zrušení chybného verdiktu kraje. V takovém případě by došlo k zastavení probíhajících souvisejících řízení, tedy především řízení o povolení těžby na obvodním báňském úřadu (OBÚ) v Plzni. Právě báňský úřad si vyžádal napadené rozhodnutí a na jeho základě chce dát zelenou k těžbě vzácného kamene. "Povolení máme na stole a nevidím jediný důvod, proč by nemělo být do několika týdnů vydáno," ujistil EkoList Jan Otýs, předseda OBÚ. O žádném zvláštním opravném prostředku Otýs neví.

Podle Vladimíra Molka z ekologického sdružení Calla, které se k MŽP odvolalo, je to ze strany báňského úřadu součást osvědčené taktiky. "Samozřejmě o našem podnětu vědí, ale nechtějí ho brát v potaz," dedukuje Molek a dodává: "Chtějí si to vyúřadovat na báňském úřadu bez ohledu na to, jak rozhodne MŽP." Poukazuje na fakt, že když by se začalo těžit dřív než by MŽP změnilo stávající stav, bylo by zvrácení těžby nadmíru obtížné. Podle něj je však času dost. "I když by se báňský úřad rozhodl pro těžbu, ještě musí těžařská firma získat stavební povolení."

Podle Molka úřad nezohlednil při rozhodnutí odborná stanoviska a posudky. "V principu ale lze říct, že hlavní porušení zákona spočívá v neplnění povinnosti chránit přírodní památku," vysvětluje Molek. Hlavním důvodem plánované těžby je zamezení činnosti nelegálních kopáčů, na které je krátká obec, ochrana přírody i policie, a kteří devastují jak naleziště, tak okolní přírodu. Podle ekologických aktivistů je však takové řešení proti zdravému rozumu. "Jak může být vytěžení nejpodstatnější části předmětu ochrany označováno za vhodný způsob ochrany přírodní památky?," ptá se Molek v návrhu na přezkoumání rozhodnutí a dodává: "Při dodržení zákonných kritérií by musel být zachován předmět ochrany, pro který bylo zvláště chráněné území zřízeno." Právě existence naleziště vzácného druhu vltavínů byla důvodem ke zřízení přírodní památky.

Návrh na přezkoumání rozhodnutí českobudějovického krajského úřadu podalo vedle Cally také sdružení Jihočeské matky. Povolení pro průmyslovou těžbu by podle sporného rozhodnutí kraje měl získat Jan Štýbr z firmy G-plus.


reklama

 
Jan Bouchal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist