https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obora-jelenice-na-opavsku-je-dal-uzavrena-pripad-resi-stavebni-urad-ve-fulneku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obora Jelenice na Opavsku je dál uzavřená, případ řeší stavební úřad ve Fulneku

16.6.2022 16:30 | VÍTKOV (ČTK)
Obora Jelenice se nachází na Opavsku mezi městy Hradec nad Moravicí a Vítkov. Její polohu zvýrazňuje malebné údolí řeky Moravice, na jejímž pravém břehu se obora rozkládá. Historie Obory Jelenice sahá až k roku 1805. Hlavními druhy zvěře chované v oboře jsou daněk skvrnitý, muflon, jelen Sika východní Dybowského, prase divoké a jelen lesní. Při lovu je každému loveckému hostu přidělen lovecký doprovod.
Obora Jelenice se nachází na Opavsku mezi městy Hradec nad Moravicí a Vítkov. Její polohu zvýrazňuje malebné údolí řeky Moravice, na jejímž pravém břehu se obora rozkládá. Historie Obory Jelenice sahá až k roku 1805. Hlavními druhy zvěře chované v oboře jsou daněk skvrnitý, muflon, jelen Sika východní Dybowského, prase divoké a jelen lesní. Při lovu je každému loveckému hostu přidělen lovecký doprovod.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obora Jelenice je nadále uzavřená, navzdory několika pravomocným rozsudkům soudů. Soudy opakovaně nařídily společnosti Opavská lesní, která je majitelem pozemků, její zpřístupnění. Věcí se nyní zabývá stavební úřad ve Fulneku. Má rozhodnout o odstranění černých staveb. Návrh podala radnice ve Vítkově, která za nepovolené stavby považuje brány na vyhledávané turistické stezce. ČTK o tom dnes informoval starosta Vítkova Pavel Smolka.
 

Obora Jelenice je už uzavřená dva roky. Uzavřela ji společnost Opavská lesní, která je spoluvlastníkem pozemků a provozuje zde komerční lovy. Obhajuje to tím, že veřejnost ruší zvěř. O odstranění černých staveb měl původně rozhodovat stavební úřad Vítkov. Společnost ale podala námitku na podjatost. Krajský úřad Moravskoslezského kraje námitce vyhověl a případ předal do Fulneku.

"Asi před měsícem jim vítkovský stavební úřad kompletní spis předal. Zatím se ale nic neděje. Rozhodnuto nebylo," uvedl Smolka. Vedoucí fulneckého stavebního úřadu Taťána Tomšů ČTK řekla, že řízení ještě neskončilo. "Je neveřejné, proto k němu nemůžeme poskytovat žádné informace. V tuto chvíli není ani žádná lhůta, do kdy bychom měli rozhodnout," uvedla.

Spor o průchod oborou vedou zástupci Vítkova, Hradce nad Moravicí a Březové od jara 2020. Opavská lesní tehdy oboru uzavřela na základě rozhodnutí vítkovského stavebního úřadu. Krajský soud ale později rozhodnutí zrušil, obora má být podle něj veřejnosti přístupná. Firma pak podala proti rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě stížnost. Po celou tuto dobu nechávala prostor uzavřený.

Nejvyšší správní soud (NSS) ale její stížnost zamítl. "Zájem veřejný je v tomto případě povýšen nad zájmem vlastníka," uvedl Smolka. Už dřív ale vyjádřil obavu z toho, že společnost Opavská lesní s otevřením obory nebude spěchat. To se potvrdilo a obora zůstává i po lednovém rozhodnutí NSS nepřístupná. Společnost Opavská lesní, spoluvlastník obory Jelenice, uvedla, že nepostupuje v rozporu se zákonem.

Podstatou sporu u NSS byla především otázka, zda může orgán státní správy myslivosti vydat opatření obecné povahy, kterým veřejnosti celoročně zakáže vstup do honitby. NSS dospěl k závěru, že zákon o myslivosti takové absolutní a plošné uzavření neumožňuje. Jakékoliv omezování vstupu veřejnosti do honitby "musí být z povahy věci realizováno tak, že nevyloučí právo každého volně procházet krajinou a užívat les, jak garantují veřejnoprávní předpisy", uvedl předseda soudního senátu Viktor Kučera. Odkázal konkrétně na lesní zákon a zákon o ochraně přírody a krajiny.

Případné omezení vstupu do honitby nebo jejích částí v konkrétně určených obdobích musí odpovídat skutečné potřebě chránit zvěř. Potřeba takového omezení se však podle soudu v řízení neprokázala. Soud poukázal na to, že obora Jelenice, kde její provozovatelé provozují komerční lovy, byla veřejnosti přístupná nejméně dvě desítky let.

Obora je na Opavsku mezi Hradcem nad Moravicí a Vítkovem. Rozkládá se na břehu řeky Moravice. V oboře žijí daňci, mufloni, jeleni či divoká prasata. Historie obory sahá do roku 1805. Ze soudního rozhodnutí plyne, že držitelem honitby je Honební společenstvo Březová Obora, firma GroCredit vlastní nemovitosti v oboře, stejně jako Opavská lesní, která je také uživatelem honitby.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

me

meluzína

17.6.2022 08:41
Nezbývá než doufat, Jelenice nebude pro vlastníky podobných obor precedens ve smyslu "zavírej si co chceš, zákon pro tebe neplatí" a naopak pro veřejnost lekce ve smyslu že svého práva se nelze dovolat. Moc a moc držím místním palce, aby tento spor vyhráli a Jelenice byla otevřena. Podobné obory pro boháče začínají být velice v módě, a nerada bych, aby české lesy nakonec skončili jako ohrady se zákazem vstupu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

17.6.2022 10:30
Názorná ukázka vymahatelnosti práva v naší republice, aneb - zákon platí jenom pro některé.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.6.2022 15:06 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To, že jsme si všichni rovni, ale někteří rovnější věděli už staří Římané. Jen my to tady porád nechápeme. Quod licet Iovi, non licet bovi - Wikipedie
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.6.2022 12:17
Tohle by chtělo fakt nějakou akci Z ... pokud stát není absolutně schopen zajistit respektování právního stavu, nelze mluvit o právním státu ... a nelze se divit případné občanské neposlušnosti.
Odpovědět
pa

pavel

19.6.2022 18:04
nedodržují zákony to znamená že je neuznávají takže jim můžeme škodit a že těch možností je
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist