https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obyvatele-krnova-mohou-tridit-i-bublinkove-folie-obaly-se-znovu-pouziji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obyvatelé Krnova mohou třídit i bublinkové fólie, obaly se znovu použijí

12.7.2022 00:24 | KRNOV (ČTK)
Do speciálních popelnic je možné ukládat bublinkové a papírové výplně, pěnové tzv. mirelonové výplně či chlopňové krabice.
Do speciálních popelnic je možné ukládat bublinkové a papírové výplně, pěnové tzv. mirelonové výplně či chlopňové krabice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obyvatelé Krnova na Bruntálsku mohou nově třídit i obalové a výplňové materiály. Takzvané bublinkové fólie či podobný materiál mají možnost vyhodit do speciálních nádob. Odtud poputuje zpět do firem, které jej znovu použijí, řekla mluvčí města Dita Círová.
 

"Pokud lidé dosud bublinkové fólie po vybalení zásilky využívali jen k lupání pro ukrácení dlouhé chvíle a následně je odnesli do kontejneru určených pro plast, nyní mohou být využity užitečněji, a to ke svému původnímu účelu," uvedla. Dodala, že takzvané výplňové materiály je možné vrátit přímo do firem, které je obratem opět použijí.

Obyvatelé města mohou vrátit výplně do oběhu v mateřských školách v Hlubčické a Mikulášské ulici i na radnici. "Na těchto místech byly za tímto účelem umístěny speciální popelnice. Město s touto nabídkou oslovil spolek Planeta našim dětem, který se v současnosti ve více než ve dvaceti městech a obcích podílí na sběru čistého výplňového materiálu. Ten potom zprostředkovává e-shopům," řekla Pavla Hájková z oddělení komunálních služeb. Dodala, že do popelnic je možné ukládat bublinkové a papírové výplně, pěnové tzv. mirelonové výplně či chlopňové krabice.

Obchody využívají materiály opět k obalování zboží nebo k utěsňování zboží v krabicích. Aby však tento způsob recyklace byl z ekologického hlediska co nejefektivnější, vrací se materiál převážně do firem z okolí. "Aktuálně máme odběr domluven se sociální firmou Chrpa, jež sídlí naproti radnice, a které jsme už dříve předávali k využití kartonové krabice," doplnila Hájková.

Za projektem stojí matka dvou dětí Barbora Janková. "Dostala jsem tento nápad, když jsem vybalovala nákupy z internetových obchodů. Měla jsem v té době dvě malé děti. Abych ušetřila čas, objednávala jsem běžné nákupy z e-shopů. V tu chvíli jsem si uvědomila, kolik čistého odpadu jsem vyprodukovala," řekla.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist