Ochránci životního prostředí odsuzují Bidenovu podporu ropným vrtům na Aljašce
Skutečnost, že Bidenova administrativa ropný projekt na Aljašce podporuje, vyvolala ve středu ostrou kritiku ze strany ekologických organizací, uvedla agentura Reuters. "Je vážnou chybou nechat na správním orgánu omezování ropného průmyslu, který je mimo kontrolu, a zároveň sázet na Kongres v patové situaci, že bude aktivní v oblasti klimatu," řekl Reuters John Noel z americké pobočky ekologické organizace Greenpeace.
V únoru odvolací soud zablokoval výstavbu ropného projektu Willow firmy ConocoPhillips za více než dvě miliardy dolarů na Aljašce. Ve středu se však ministerstvo vnitra rozhodlo projekt u soudu bránit, ačkoli nynější ministryně vnitra Deb Haalandová byla ještě loni coby členka Sněmovny reprezentantů proti.
V Kongresu projekt prosazuje republikánská senátorka za Aljašku Lisa Murkowská, která o něm podle zpravodajského webu Politico společně s dalším republikánským senátorem Danem Sullivanem v pondělí diskutovala s Bidenem.
"Otvírají cestu pro to, aby ropný a plynárenský průmysl způsobil nenapravitelné škody veřejnému zdraví arktických komunit a prostředí divoké přírody," sdělil Reuters Gregory Stewart, právní expert ekologické organizace Sierra Club.
Další ekologická organizace Earthjustice uvedla, že projekt ropných vrtů je v rozporu s Bidenovým historickým vůdčím hlasem v oblasti ochrany klimatu. Organizace Alaska Wilderness League tvrdí, že rozhodnutí vlády ignoruje obavy domorodých komunit a je "neuvěřitelným zklamáním".
Biden získal pro svou úspěšnou prezidentskou kampaň řadu amerických ekologických organizací, které ho jako kandidáta podpořily i finančně. Trumpova administrativa schválila projekt Willow loni v říjnu. Konkrétní povolení k vytěžení štěrku a výstavbě silnic byla podepsána 20. ledna těsně předtím, než se Biden ujal úřadu. Ekologické organizace daly celý projekt k soudu koncem minulého roku s argumentem, že vláda nevzala v potaz dopad vrtných prací na divokou přírodu.
reklama