https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-zivotniho-prostredi-odsuzuji-bidenovu-podporu-ropnym-vrtum-na-aljasce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci životního prostředí odsuzují Bidenovu podporu ropným vrtům na Aljašce

28.5.2021 14:09 | WASHINGTON (ČTK)
Podle ekologické organizace Earthjustice je projekt ropných vrtů v rozporu s Bidenovým historickým vůdčím hlasem v oblasti ochrany klimatu. Ilustrační foto
Podle ekologické organizace Earthjustice je projekt ropných vrtů v rozporu s Bidenovým historickým vůdčím hlasem v oblasti ochrany klimatu. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ekologické organizace odsoudily podporu, kterou administrativa amerického prezidenta Joea Bidena poskytuje projektu ropných vrtů společnosti ConocoPhillips na Aljašce. Projekt schválila už předchozí vláda Donalda Trumpa a ta současná ji podporuje, ačkoli klimatičtí aktivisté vkládali do Bidena naděje poté co podepsal návrat k pařížské klimatické dohodě a zrušil povolení pro výstavbu ropovodu Keystone XL.
 

Skutečnost, že Bidenova administrativa ropný projekt na Aljašce podporuje, vyvolala ve středu ostrou kritiku ze strany ekologických organizací, uvedla agentura Reuters. "Je vážnou chybou nechat na správním orgánu omezování ropného průmyslu, který je mimo kontrolu, a zároveň sázet na Kongres v patové situaci, že bude aktivní v oblasti klimatu," řekl Reuters John Noel z americké pobočky ekologické organizace Greenpeace.

V únoru odvolací soud zablokoval výstavbu ropného projektu Willow firmy ConocoPhillips za více než dvě miliardy dolarů na Aljašce. Ve středu se však ministerstvo vnitra rozhodlo projekt u soudu bránit, ačkoli nynější ministryně vnitra Deb Haalandová byla ještě loni coby členka Sněmovny reprezentantů proti.

V Kongresu projekt prosazuje republikánská senátorka za Aljašku Lisa Murkowská, která o něm podle zpravodajského webu Politico společně s dalším republikánským senátorem Danem Sullivanem v pondělí diskutovala s Bidenem.

"Otvírají cestu pro to, aby ropný a plynárenský průmysl způsobil nenapravitelné škody veřejnému zdraví arktických komunit a prostředí divoké přírody," sdělil Reuters Gregory Stewart, právní expert ekologické organizace Sierra Club.

Další ekologická organizace Earthjustice uvedla, že projekt ropných vrtů je v rozporu s Bidenovým historickým vůdčím hlasem v oblasti ochrany klimatu. Organizace Alaska Wilderness League tvrdí, že rozhodnutí vlády ignoruje obavy domorodých komunit a je "neuvěřitelným zklamáním".

Biden získal pro svou úspěšnou prezidentskou kampaň řadu amerických ekologických organizací, které ho jako kandidáta podpořily i finančně. Trumpova administrativa schválila projekt Willow loni v říjnu. Konkrétní povolení k vytěžení štěrku a výstavbě silnic byla podepsána 20. ledna těsně předtím, než se Biden ujal úřadu. Ekologické organizace daly celý projekt k soudu koncem minulého roku s argumentem, že vláda nevzala v potaz dopad vrtných prací na divokou přírodu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist