https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornici-zniceni-kachovske-prehrady-ovlivni-mikroklima-i-zemedelskou-pudu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborníci: Zničení Kachovské přehrady ovlivní mikroklima i zemědělskou půdu

9.6.2023 17:59 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zničení Kachovské přehrady ovlivní tamní mikroklima i životní prostředí, ropné látky se budou z přírody odbourávat týdny až měsíce. ČTK to řekl Tomáš Hrdinka z Výzkumného ústavu vodohospodářského (VUV). Zemědělskou půdu v oblasti přehrady by měla záplava ovlivnit jen krátkodobě. Problém ale budou mít zemědělci především se závlahami, uvedl prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.
 

Čeští odborníci se tak shodli s předsedou ukrajinského parlamentního výboru pro zemědělskou politiku Oleksandrem Hajduem, podle něhož je úroda v oblastech zavlažovaných vodou z Kachovské přehrady v ohrožení.

"Voda z Kachovské přehrady zalila podle informací z médií desítky tisíc hektarů zemědělské půdy, současně katastrofa patrně naruší zásobování vodou včetně závlahových systémů. Zároveň je třeba říct, že většina znehodnocené zemědělské půdy se nachází na území okupovaném Ruskou federací. Konkrétní dopady či vyčíslení škod je proto velmi obtížné vzhledem k nepřehledné situaci ve válkou zmítané zemi," řekl ČTK Doležal.

Aktuálně se v zemědělství provádí jarní práce, přibližně do měsíce podle konkrétní oblasti a vývoje počasí začínají žně. "Což znamená pro zemědělce v okolí Kachovské přehrady znehodnocení jejich několika měsíčního snažení s cílem vypěstovat zemědělské plodiny v této nelehké době," dodal Doležal.

Zemědělskou půdu v okolí přehrady by mělo její zničení podle Hrdinky ovlivnit jen krátkodobě. Bahno se po ustoupení vody zaorá nebo odklidí, problémem je znečištění ropnými látkami. Ty se budou podle Hrdinky přirozeně odbourávat několik týdnů až měsíců. "Vhledem k velikosti naředění však nepředpokládám problém ve větším měřítku, pouze lokálně. Větší problém mohou být při pozdějším obdělávání půdy vodou zanesené miny," řekl.

Doležal i Hrdinka soudí, že zemědělci budou mít problém především se závlahami, v teplejším klimatu budou mít i menší výnosy pšenice a kukuřice. Hrdinka uvedl, že pokud nebude možné přivést vodu z jiné nádrže, budou se muset částečně změnit plodiny nebo odrůdy za více odolné suchu.

Dopady na klima v širším okolí nebudou podle Hrdinky žádné, vodní nádrž ale ovlivňovala mikroklima ve svém okolí. Vzduch na březích bude obecně celoročně sušší a teplotní výkyvy i během roku mírně vyšší. Zničení přehrady ovlivní i životní prostředí v okolí přehrady.

"Akvatické systémy, které se vytvořily nad přehradou v jezeře, budou rozvráceny a nahrazeny suchozemskými, ryby a ostatní vodní organismy se nestačí stáhnout s ustupující vodou do řeky. Pod přehradou zase bude řeka náchylnější na roční výkyvy počasí, a s tím spojený hydrologický režim," řekl Hrdinka.

Hráz Kachovské přehrady se protrhla v úterý ráno a od té doby voda zaplavila rozsáhlé území na dolním toku řeky Dněpr. Kyjev a Moskva se ze zničení přehrady viní navzájem. Šéf Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin, voda zatopila plochu o rozměru asi 600 kilometrů čtverečních.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.6.2023 18:10
Myslím, že o významu přehrad, potažmo takového gigantu, nebudou pochybovat po 6.6. ani ti nejzarytější odpůrci.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

9.6.2023 19:25 Reaguje na Karel Zvářal
Obzvláště o jejich protipovodňové funkci, že ano? :-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.6.2023 19:30 Reaguje na Jakub Graňák
Menší by byly mnohem častější než tato, nebýt hráze. Zničili ji hňupi, kterým nepřeji nic dobrého. Až další leta ukážou, jak nám všem bude chybět. Ono se to nezdá, ale má to dozajista i vliv na klímu, zejména díky zavlažované suché stepi. A, bohužel, bylo třeba této tragedie, aby si výše jmenovaní uvědomili, proti čemu vlastně jsou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.6.2023 07:49 Reaguje na Karel Zvářal
Proruští vohnouti jsou přesvědčeni, že za celou válku můžou Ukrajinci. Kdyby se nechali obsadit jako my, budou tam mít takový pohodový socík, jako my v 80. letech a ten se vohnoutům vyloženě líbil. Jenže oni ví, že by to byla x násobně horší kruťárna, než náš protektorát, spíš by to připomínalo Stalinův hladomor. Proto bojují přímo o život.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

10.6.2023 09:22 Reaguje na Karel Zvářal
Tuhle taktiku (vypláchnout obránce protrženým rybníkem) používali už ve středověku např husité, vlámové..., nebo z novější historie např spojenci proti porůří ( ti dokonce vymysleli pro tyto účely speciální bombu - dambuster) - jak skončí válka tak postaví novou hráz.

Ps: víte jaké národnosti je Amor? - ruské - Má holou prdel, v ruce zbraň a hubu plnou lásky.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.6.2023 10:27 Reaguje na Jakub Graňák
Historie lidstva je historií válek. Dřív se válčilo mnohem častěji, ale primitivnějšími nástroji. Dnes si posílají "dárečky" na dálku, škody mi přijdou spíše morální a materiální, neb lidstvu by na lidských obětech možná prospěliy. Např. mravenci spolu také neustále válčí, ale nikde se o tom nedočteme. A i když je "mír", tak kouknu pod nohy na lesní cestě, a tahne v kusadlech jiného, zašlápnutého, rozjetého. Kampa asi - do špitálu? Nikoliv, k recyklaci... A vše běží postaru v klidu dál...
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

10.6.2023 11:08 Reaguje na Karel Zvářal
U mravenců je těch mezidruhových "interakcí" nepřeberně, od válčení přes krádeže potomstva s "převýchovou (taky docela aktuální), otrokářství až po symbiózu - to je hodně široké téma.
Jinak s těmi morálně-materiálními škodami souhlas
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2023 08:38 Reaguje na Karel Zvářal
Jenže člověk už dávno není přírodní tvor, i když civilizace je dalším vývojovým stupněm rozvoje živé přírody. Stvořitel už vytvořil až neskutečné množství forem života, tak zkusil postoupit do další dimenze a vytvořil inteligenci. A teď jen sleduje, jestli je schopna se dál vyvíjet do dalších úrovní (třeba podle Kardašovovy teorie), nebo se zničí sama, případně si zničí svůj životní prostor. A takových pokusů má jen v naší galaxii rozpracováno asi něurékom.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2023 08:27 Reaguje na Jakub Graňák
Bingo!!! Tenhle vtip jsem neznal!!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist