Odpůrci těžby uhlí pouštěli před švédskou ambasádou zvuk rypadla
Desítka aktivistů držela před vstupem do velvyslanectví transparenty s nápisy Neprodávejte budoucnost Lužice uhlobaronům! a vyzývala švédskou vládu, aby uhlí z Vattenfallu nechala raději v zemi. Kromě hlasitého zvuku rypadla pouštěla varování v angličtině a švédštině, že s podobným zvukem by v případě rozšíření dolů museli lidé v Lužici žít další desítky let a tisícům by hrozilo nucené vystěhování. Na zhruba hodinový protest dohlížela policie.
S ředitelem české pobočky organizace Greenpeace Davidem Murphym půl hodiny jednala na ambasádě švédská velvyslankyně Annika Jaganderová. Bavili se mimo jiné o klimatických změnách a pátečním podpisu Pařížské klimatické dohody v New Yorku a naplňování jejích cílů. Jaganderová podle Greenpeace zastává podobný názor jako organizace a slíbila, že informace předá švédské vládě.
Vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský řekl, že pro švédskou vládu je ochrana klimatu sice prioritou, chránit klima prodejem uhelných dolů by ale bylo pokrytecké. V květnu budou lidé z celé Evropy v rámci akce Ende Gelände blokovat důl, který chce EPH v Lužici koupit, dodala mluvčí iniciativy Limity jsme my Petra Němcová.
Hlavními akcionáři EPH jsou Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, zbytek akcií vlastní skupina J&T. Problémem aktivistů není minulost firmy EPH, ale nejasné plány do budoucnosti. V lužických lomech, které chce EPH koupit, se každoročně vytěží 60 milionů tun hnědého uhlí, tedy 1,7krát více než ve všech povrchových dolech v ČR dohromady.
reklama