Olomoucký kraj měl loni nejvyšší podíl pitné vody z podzemních zdrojů

Celková produkce pitné vody loni v Olomouckém kraji činila 28,5 milionu metrů krychlových, přičemž na podzemní zdroje připadlo 26,1 milionu metrů krychlových vody. Pitnou vodu z podzemních zdrojů využívá například společnost Moravská vodárenská pro zásobování stotisícové Olomouce. Podzemní zdroje jsou ve srovnání s povrchovými vodami odolnější vůči deficitu dešťových srážek a Olomouc od konce 80. let ani při dlouhotrvajícím suchu neměla problémy se zásobováním pitnou vodou.
Pitná voda z vydatných pramenů u Litovle a Senice na Hané na Olomoucku navíc díky vysoké kvalitě nemusí být upravována. Do Olomouce proudí také voda z pramenišť Pňovice, Březové, Štěpánov, Moravská Hůzová, Chomoutov a Černovír, kterou už je ale nutné upravovat. V případě podzemní vody je ale její úprava méně náročná než zpracování povrchové vody do pitné podoby.
Na vodovody bylo loni v Olomouckém kraji napojeno 95,5 procenta z 594 339 obyvatel Olomouckého kraje, což odpovídalo republikovému průměru. Vodovody v Olomouckém kraji měřily celkem 4821 kilometrů. Na kanalizaci bylo v roce 2022 napojeno 87 procent obyvatel kraje trvale bydlících v domech.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Jaroslav Řezáč
7.5.2023 11:47Jaromír Jílek
12.5.2023 17:10 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJen by si to politici i na nejvyšší úrovni (současný ministr ŽP, primátor Olomouce a možná i další) měli uvědomit. Případné další zdroje jsou omezené, řeka Morava rovněž přitéká z oblasti Jeseníků a pro využití jako vodního zdroje by se musela na horním toku nákladným způsobem vybudovat nějaká přehradní nádrž s dlouhým přivadečem.
Nebezpečím pro stávající podzemní zdroje je velký odběr a reálná znečištění zemědělstvím a dopravou.
Mám na mysli např. záměr vybudování t.zv. Východní tangenty Olomouce, která v délce desítek kilometrů kopíruje nebo je přímo projektována na území Chráněné oblasti přirozené akumulace vod "Kvartér řeky Moravy".