https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/opatovicka-spalovna-by-podle-elektrarny-mohla-stat-v-katastru-hrobic.ceperka-ji-odmitla
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Opatovická spalovna by podle elektrárny mohla stát v katastru Hrobic. Čeperka ji odmítla

5.3.2025 18:41 | HROBICE (ČTK)
Elektrárna Opatovice přišla s další variantou, kde by mohla vybudovat velkou spalovnu komunálního odpadu (ZEVO). Po umístění v katastru obce Čeperka nyní navrhla možnost, že by stála v katastru obce Hrobice. Obě lokality jsou v areálu elektrárny, zjistila ČTK z dokumentu o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Energetická společnost chce mít jistotu, že se jí podaří záměr uskutečnit, obyvatelé Čeperky jej totiž odmítli v referendu a vedení obce se ho snaží zastavit.
 
"Územní plán obce Čeperka v jeho aktuálním znění výstavbu ZEVO v současnosti povoluje, nicméně aktuálně je v procesu vydání nového územního plánu obce Čeperka, který by v budoucnu výstavbu ZEVO na katastru obce Čeperka mohl znemožnit," uvádí se v dokumentaci. Pro umístění v katastru Čeperky záměr získal kladné stanovisko EIA a je na něj vydané územní rozhodnutí.

Starosta Hrobic Jiří Vlk ČTK řekl, že záměr schválilo zastupitelstvo obce i obyvatelé v "neúředním referendu". "Svolali se občané, o záměru se jim řeklo a z 99,9 procenta to přijali," uvedl Vlk. Dodal, že je rád, že bude podobná spalovna jako ve Vídni stát u opatovické elektrárny.

Parametry zařízení pro energetické využití odpadu se pro variantu v Hrobicích nezmění. Spalovna by měla zpracovávat 150 000 tun odpadu ročně, což představuje 480 tun za den. Vzniklé teplo by se distribuovalo systémem centrálního zásobování teplem elektrárny. Teplo elektrárna dodává do Pardubic, Hradce Králové, Chrudimi a dalších měst a obcí. V záměru se počítá s roční výrobou tepla 615 terrajoulů (TJ), z čehož 17 TJ činí vlastní spotřeba, a s výrobou elektrické energie 78,5 gigawatthodiny (GWh) za rok. Vlastní spotřeba dosahuje 15,7 GWh.

Elektrárna Opatovice na Pardubicku chce do konce roku 2030 zcela přestat využívat jako palivo hnědé uhlí. Nahradit ho má zemní plyn, biomasa a spalování komunálního odpadu, případně i instalace fotovoltaických panelů. Dekarbonizace bude rozdělena do několika etap, které se budou časově překrývat, uhelné kotle se budou postupně odstavovat,.

Lidé ze sousedních Opatovic nad Labem výstavbu spalovny v roce 2006 odmítli v referendu. Elektrárna proto přemístila záměr do jiné části areálu v katastru Čeperky, kde se proti ní obyvatelé v roce 2022 rovněž postavili v plebiscitu. Výstavbu spalovny podporuje Pardubický kraj, proti nejsou ani ministerstva životního prostředí a průmyslu a obchodu.

Elektrárna Opatovice byla dokončena v roce 1960. Zásobuje teplem asi 63 000 domácností a mnoho dalších průmyslových, podnikatelských či veřejnoprávních subjektů. Soustavu zásobování teplem tvoří přibližně 319 kilometrů tepelných sítí, teplo přivádí do Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi, Rybitví, Lázní Bohdaneč, Čeperky, Opatovic nad Labem a Pohřebačky. Vlastníkem je prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Energy Energetický a průmyslový holding, který ovládá miliardář Daniel Křetínský.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PK

Pavel Karel

6.3.2025 12:45
Prostě vydělat za každou cenu...kapitalismus přelomu 18. a 19.století. Na občany s..e pes, totiž Křetínský. Zajímavé, že nikdo z novinářské žumpy nemá koule napsat, že plánovaná kapacita nové spalovny by pro svou návratnost potřebovala komunální odpad z celého bývalého Východočeského kraje, protože odpad z HK+Pardubic pokryje slabou polovinu. Takže se bude odpad dovážet a lidé širokého okolí to všechno svinstvo budou dýchat. Všeobecně přijímaná strategie je přitom snižovat množství komunálního odpadu a obalů, ne je kvůli kapacitě spalovny zvyšovat...chucpe aby oligarchové a na ně napojení politici byli ve vatě!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.3.2025 14:11 Reaguje na Pavel Karel
Pohřbívat odpad je hucpe, cirkulární hospodaření s obyly je nesmyslný sen. Jogurty do starých kelímlů? salám a sýry do papírů....? Nebo to po pečlivém vytřídění znovu zabalit dokupy a vyvézt do Afriky a tam to hodí do moře?
Ze všech špatných řešení je spalovna nejlepší.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

7.3.2025 12:12 Reaguje na Pavel Karel
Co to tady píšete za hlouposti? V Evropě je v provozu na pět stovek spaloven komunálního (domovního) odpadu, které musí splňovat jednotné, evropskou legislativou stanovené, přípustné limity znečišťování ovzduší. Ročně se v Evropě energeticky využije přes sto milionů (!) tun komunálního odpadu. Chcete snad tvrdit, že Evropané dýchají svinstva z těch spaloven?
To jen naši zelení pošuci, raději podporují lukrativní byznys skládkařů, vyvážejících odpadky na haldy za městem, místo aby podporovali ekologickou likvidaci komunálního odpadu, ve speciálně k tomu určených zařízeních pro energetické využití odpadů (ZEVO)…
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist