https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/opozice-plan-obnovy-musi-byt-v-souladu-s-klimatickymi-cili-evropske-unie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Opozice: Plán obnovy musí být v souladu s klimatickými cíli Evropské unie

29.3.2021 01:31 | PRAHA (ČTK)
"Cílem fondu není záplata děr ve veřejných rozpočtech nebo třeba přihrávat dotace největším hráčům z tradičního průmyslu, ale naopak podpořit třeba malé a střední podniky, start-upy, udržitelnou ekonomiku, aby byla konkurenceschopná i v budoucnosti," řekl pirátský poslanec František Kopřiva.
"Cílem fondu není záplata děr ve veřejných rozpočtech nebo třeba přihrávat dotace největším hráčům z tradičního průmyslu, ale naopak podpořit třeba malé a střední podniky, start-upy, udržitelnou ekonomiku, aby byla konkurenceschopná i v budoucnosti," řekl pirátský poslanec František Kopřiva.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Národní plán obnovy musí být v souladu s klimatickými a digitalizačními cíli Evropské unie, projednat by se měl v Parlamentu ještě před odevzdáním Evropské komisi. Na tiskové konferenci před mimořádnou schůzí Sněmovny minulý týden k tomuto tématu to řekli zástupci opozičních Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Vláda podle nich přípravu a konzultace plánu podcenila. První místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v tiskové zprávě uvedl, že kabinet zřejmě trestuhodně selhal v plánování tohoto projektu.
 

Národní plán obnovy má být podkladem pro čerpání peněz z nového fondu Evropské unie. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) minulý týden uvedl, že připraveno je 172 miliard korun, ačkoli původně se předpokládala částka o deset miliard vyšší. Plán je rozdělen do několika oblastí, které by z něj měly být financovány. Velká část je určena na digitalizaci, další peníze půjdou na fixní infrastrukturu, vědu, výzkum, inovace či vzdělávání. Podporu by měla získat i zdravotní prevence. Evropská komise stanovila jako nejzazší termín předložení plánu konec dubna.

"Cílem fondu není záplata děr ve veřejných rozpočtech nebo třeba přihrávat dotace největším hráčům z tradičního průmyslu, ale naopak podpořit třeba malé a střední podniky, start-upy, udržitelnou ekonomiku, aby byla konkurenceschopná i v budoucnosti," řekl pirátský poslanec František Kopřiva. Vláda by plán měla konzultovat také se zástupci soukromého sektoru, samospráv a regionů, míní.

Opoziční subjekty budou navrhovat při debatě na plénu Sněmovny usnesení vyzývající k tomu, aby plán obnovy byl v souladu s klimatickými a digitalizačními cíli EU, aby kabinet poslal plán do řádného meziresortního připomínkového řízení, aby byl plán projednán v Parlamentu ještě před odevzdáním Evropské komisi. Strany jsou případně ochotny k diskusi o posunutí termínu odevzdání plánu například o měsíc, aby se stihly zapracovat připomínky.

"Je rozdíl, jestli peníze použijete například na nákup kvantových počítačů, jak to chce Německo, které ochrání kritickou infrastrukturu před kybernetickými útoky a umožní jim sestavit krizové plány v době mimořádných situací, nebo jestli to využijete na digitalizaci archivu, jak to navrhovala Česká republika. Není digitalizace jako digitalizace," poznamenal předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Podle Heleny Langšádlové (TOP 09) je v plánu špatně nastavena sociální politika. "Návrh je velmi špatně nastaven z toho důvodu, že jsou tam prostředky z evropského sociálního fondu kráceny o 15 procent a navíc se počítá s tím, že by příjemci prostředků museli mít spolufinancování. To pro mnohé organizace působící v sociální oblasti, pro poskytovatele sociálních služeb bude nepřekonatelná bariéra," poznamenala.

Peníze by se daly podle Stanjury využít pro posílení kybernetické bezpečnosti nemocnic, rozvoj rychlého internetu nebo podporu čistých technologií.

Podle poslance KSČM Lea Luzara návrh obsahuje hlavně projekty, které vláda v minulých letech nestačila realizovat. Týkají se například vysokorychlostní sítě internetu, digitalizace školství a státní správy nebo rozvoje čisté mobility. Některé projekty jsou podle něj též spojeny s opravou protipovodňových škod.

Vládní sociální demokraté chtějí i dál prosazovat především investice "do lidí a do rozvoje", řekl novinářům místopředseda strany Ondřej Veselý. "Kolegové na vládě už byli částečně úspěšní, investice směřují do toho, aby naše země byla moderní," uvedl. ČSSD navrhne usnesení, aby investice a případně i půjčky "nesměřovaly do betonu", kam je možné určit běžné unijní dotace.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

29.3.2021 07:15
Vláda Andreje Babiše se prostě rozhodla, že nic nebude dělat jak má a k čemu je vyzívána a že nebude dělat nic zodpovědně.... celá tato země je jen rukojmím jednoho Führera, kterému jde jen o sebe a svoje podnikání.... jeho vláda nám to ukázala již nezpochybnitelně.

Řešení této žalostné situace je jen jedno.... v říjnu volit změnu...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

29.3.2021 07:16 Reaguje na Lukáš Kašpárek
*vyzývána
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

29.3.2021 07:21
tak jestli jste všichni opozičníci konstruktivní, tak pustíte do projednání důchodovou reformu. Stejně jste s na ní podíleli všichni.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.3.2021 08:02
Diskuze v parlamentu měla být také o tom, zda se EU nemýlí.
Můj názor je, že ano .
Pokud EU zjevně chybovala u kovidu a nedokázala ochránit občany EU před dopady pandemie -viz zpackaná vakcinace - a podráží nohy tržním principům- viz profláklé dotace,nevidím důvod nepodrobit plán klimatických cílů racionální kritice a analýze.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

29.3.2021 10:03 Reaguje na Miroslav Vinkler
Také mám pocit, že klimatické cíle EU vedou Evropu slepou cestou a náprava bude nejen hodně bolet, ale způsobí nemalé škody i na životním prostředí.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

29.3.2021 10:05 Reaguje na Karel Tejkal
Napsal jsem to divně - škody na životním prostředí způsobí plnění klimatických cílů EU.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

29.3.2021 18:13 Reaguje na Karel Tejkal
Ale způsobí, a není na tom nic divného.
Odpovědět
kk

karel krasensky

29.3.2021 09:17
Pokud někomu dám dotaci tak napřed ty peníze někomu jinému musím vzít.Zatím peníze nerostou na stromě
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.3.2021 13:50
A ty cíle jsou jaké ? Zatím to vypadá na návrat do jeskyní s loučemi ! Ať se ten pojízdnej cirkus v Bruseli vrátí urychleně na zem a předvede nám, bez dotací a královských, nekřesťansky vysokých platů, důchodů, jak se to má dělat.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

29.3.2021 19:36
Už, už nám tady budou vládnout zelení. Zavřeme průmysl a koupíme počítače. Zatím ani jediný program na rozvoj jakékoliv digitalizace financovaném státem, a je jedno jaká tam byla vláda, se u nás nepovedl. Zakázky jsou předražené (protože je financuje stát a nebo z dotace) a všechny se potýkají s funkčností. Takže se utratí hromada peněz a zase z toho nebude nic.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist