https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/osn-kvuli-znecisteni-doporucila-zakazat-ci-zdanit-plastove-tasky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

OSN kvůli znečištění doporučila zakázat či zdanit plastové tašky

5.6.2018 12:40 (ČTK)
Znečištění způsobené plasty kontaminuje půdu a narušuje život v oceánech. Při spalování plastů se uvolňují toxické látky. Největším zdrojem odpadů z plastových obalů je Čína. Následuje Evropská unie a Spojené státy. V přepočtu na jednoho obyvatele však vyprodukují nejvíc USA. Za nimi se umisťuje Japonsko a EU. / Ilustrační foto
Znečištění způsobené plasty kontaminuje půdu a narušuje život v oceánech. Při spalování plastů se uvolňují toxické látky. Největším zdrojem odpadů z plastových obalů je Čína. Následuje Evropská unie a Spojené státy. V přepočtu na jednoho obyvatele však vyprodukují nejvíc USA. Za nimi se umisťuje Japonsko a EU. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | byrev / Pixabay
Státy by měly zvážit zákaz či zdanění jednorázových plastových tašek či nádob na potraviny. U příležitosti dnešního Světového dne životního prostředí to doporučuje zpráva Programu OSN na ochranu životního prostředí (UNEP). Podle ní je recyklace nedostatečná a znečištění způsobené plasty postihuje celý svět.
 

"Pouze devět procent z devíti miliard tun plastů, které svět vyprodukoval, bylo recyklováno," uvádí zpráva s tím, že většina plastů končí na skládkách nebo v přírodě. UNEP proto šíří slogan "Pokud to nemůžete znovu použít, odmítněte to".

Znečištění způsobené plasty kontaminuje půdu a narušuje život v oceánech. Při spalování plastů se uvolňují toxické látky.

Největším zdrojem odpadů z plastových obalů je Čína. Následuje Evropská unie a Spojené státy. V přepočtu na jednoho obyvatele však vyprodukují nejvíc USA. Za nimi se umisťuje Japonsko a EU, napsala agentura Reuters.

Podle studie UNEP se každoročně po celém světě použije až pět bilionů plastových tašek. Kdyby se rozprostřely vedle sebe, zabraly by dvojnásobnou plochu, než je rozloha Francie.

"Plastová pohroma dosáhla do všech koutů Země," uvedl šéf UNEP Erik Solheim.

Mezi nejúčinnější strategie k omezení nadužívání jednorázových plastových výrobků řadí UNEP cílené poplatky a zákazy. Na plastové tašky a polystyrénové obaly je uplatňuje přes 60 zemí, řekla zástupkyně UNEP Elisa Tondaová.

Zpráva současně volá po lepším třídění odpadu, větším množství recyklací a vzdělávání spotřebitelů. Přimlouvá se i za hospodářské pobídky na podporu ekologických alternativ k plastům.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist