Připojte se ke globální kampani #BeatPlasticPollution tag! a pomozte tak planetě od plastů, vyzývá OSN
Zapojit se do kampaně #BeatPlasticPollution tag! je snadné. Nejdůležitější je si vymyslet, kterého plastu na jedno použití se chcete vzdát. Pak se s tímto plastem vyfoťte či natočte video. A pak udělejte ještě jednu fotku či video s alternativou k jednorázové plastové věci. A pak vše s hastagem #BeatPlasticPollution a zmínkou @UNEnvironment sdílejte na svých sociálních sítích, vybízí OSN.
Kampaň je součástí oslav Světového dne životního prostředí. Ten je každý rok věnován jinému tématu. Letošním je "NE plastům!" OSN prostřednictvím kampaně vyzývá lidi, aby odmítali jednorázové obaly, které nemohou použít znovu. Ty jsou totiž zdrojem zbytečných odpadů.
Podle OSN lidstvo v roce 2015 vyprodukovalo kolem 322 milionů tun plastů. V oceánu každý rok končí přibližně 8 milionů tun odpadu. Například Hendersonův ostrov v jižním Pacifiku, který je jedním z nejodlehlejších míst, je pokryt 38 miliony kusy plastů o celkové váze přes 17 tun. Vědci říkají, že pokud to tak půjde dál, tak do roku 2050 v mořích bude více plastů než ryb.
"Pouze devět procent z devíti miliard tun plastů, které svět vyprodukoval, bylo recyklováno," uvádí zpráva Programu OSN na ochranu životního prostředí s tím, že většina plastů končí na skládkách nebo v přírodě. UNEP proto šíří slogan "Pokud to nemůžete znovu použít, odmítněte to".
Mezinárodní den životního prostředí se poprvé se slavil v roce 1974. Měl upozornit na vzrůstající problémy životního prostředí od znečišťování vod a globální změny klimatu po udržitelnou spotřebu nebo ilegální obchod se zvířaty. Jeho oficiální anglický název je World Environment Day (WED).
Přečtěte si také |
Dnes je Světový den oceánů. Jeho letošní myšlenkou je ochrana před znečištěním plasty
reklama