Ostrava bude zkoumat možnosti šetrnějšího hospodaření v lesích
Vybraný pozemek bude mít rozlohu zhruba 17 hektarů. Město se inspirovalo v Praze, která podobný způsob hospodaření v městských lesích zavedla, takto vyčleněné plochy má například v Kunratickém lese a v Xaverovském háji.
"Část angažované veřejnosti mnohdy oprávněně kritizovala rozsah těžeb, při kterých v našich příměstských lesích vznikaly větší holiny. Tento způsob hospodaření v lesních porostech, na jaký jsme byli v minulých letech zvyklí, ale evidentně není dále udržitelný. Vegetace trpí nedostatkem vody, protože ubylo srážek, navíc deště bývají přívalové. Lesy jsou rovněž více náchylné na různá onemocnění stromů nebo na parazity," uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).
Cílem hospodaření na vybrané ploše ve Staré Plesné je vypěstovat stabilní a druhově pestrý porost, který bude dobře odolávat klimatickým změnám a škůdcům, jako je například kůrovec.
"Věříme, že projekt pomůže konkrétně určit vhodný způsob hospodaření v městských lesích, jejichž funkce je samozřejmě odlišná například od hospodářských lesů. Nejprve se zdokumentuje aktuální stav lesních porostů a stanoví se konkrétní cíle a postupy hospodaření. Porosty se budou po dobu deseti let sledovat a periodicky měřit," doplnila Šebestová.
Kvůli možnosti co nejlepšího srovnání obou způsobů hospodaření město v sousedství výzkumně-demonstrační plochy vyčlení lesní pozemek, na kterém se zachová dosavadní způsob hospodaření, tedy s těžbou zakládající holiny a umělou obnovou lesního porostu vypěstovanými sazenicemi. Náklady na obhospodařování lesních porostů rostoucích na výzkumně-demonstrační ploše bude nadále hradit městská společnost Ostravské městské lesy a zeleň, která se o lesy v majetku města dlouhodobě stará. Město bude přispívat na úhradu nákladů zapojených vědeckých pracovišť, s nimiž na projektu bude spolupracovat.
reklama