https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostravske-kaly-zlikviduje-sokolovska-uhelna-tvrdi-ze-bezpecne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostravské kaly zlikviduje Sokolovská uhelná, tvrdí že bezpečně

14.3.2018 04:30 (ČTK)
Ostravské laguny (na obrázku) představují jednu z největších ekologických zátěží v Česku. Do areálu chemičky Ostramo se ukládaly odpady z rafinérské výroby a později odpady z regenerace použitých mazacích olejů. Kaly nejprve zpracovávala cementárna v Čížkovicích na severu Čech. Protestovaly ale proti tomu ekologické organizace a cementárna další zpracování zastavila.
Ostravské laguny (na obrázku) představují jednu z největších ekologických zátěží v Česku. Do areálu chemičky Ostramo se ukládaly odpady z rafinérské výroby a později odpady z regenerace použitých mazacích olejů. Kaly nejprve zpracovávala cementárna v Čížkovicích na severu Čech. Protestovaly ale proti tomu ekologické organizace a cementárna další zpracování zastavila.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zpracovatelský závod Sokolovské uhelné ve Vřesové bude zpracovávat ropné kaly z ostravských ropných lagun. Kaly se budou přidávat při zplynování uhlí a podle předsedy představenstva Sokolovské uhelné Jiřího Pöpperla technologie umožňuje zlikvidovat je bezpečně, řekl včera. Okolní obce ale informace znepokojila, navíc si stěžují, že s nimi o tom nikdo nejednal.
 

Informaci přinesl server irozhlas.cz. Sokolovská uhelná uvedla, že má se zpracováním odpadních kalů zkušenosti a jejich zpracování umožnilo už povolení při zahájení činnosti zplyňování. "Díky tomu, co naše technologie umí, tak to umí zpracovat bez vlivu na životní prostředí. Jsme tedy koncovka, u které se to dá zpracovat," řekl Pöpperl.

Podle informací AVE CZ, která likvidaci kalů zajišťuje, je připraveno prvních 13.000 tun kalů z ropných lagun Ostramo k odvozu a finální likvidaci. Vytěžené surové kaly prošly neutralizační úpravou a mohou být zařízením, které disponuje příslušnou technologií, nezávadně odstraněny.

Ředitel státního podniku Diamo, který má správu a sanace lagun na starosti, Tomáš Rychtařík uvedl, že první vlak speciálně určený pro přepravu nebezpečného odpadu bude z Ostravy vypraven v příštím týdnu. "Všechny podmínky pro bezpečný převoz a ekologicky šetrnou likvidaci kalů z lagun podle zákona o odpadech a státními orgány schváleného prováděcího projektu byly splněny," uvedl Rychtařík.

V rámci odstranění ekologické zátěže má být z lagun postupně vyvezeno k likvidaci 91.000 tun kalů. "Upravené kaly jsou deponovány v areálu lagun Ostramo. Jejich maximální množství, které zde můžeme dočasně deponovat, je 30.000 tun. Před samotným odvozem upravené kaly ještě projdou mechanickou úpravou tříděním," uvedla Pavla Ivácková, mluvčí AVE CZ.

O doplnění integrovaného povolení pro zpracovatelskou část ve Vřesové požádala Sokolovská uhelná loni. "Změna se týkala zpracování nového odpadu, který může být do zařízení přijat ke zpracování. K tomu se opět vyjádřilo ministerstvo životního prostředí, které potvrdilo, že změna nepodléhá posouzení z hlediska vlivu na životní prostředí," uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Na základě toho krajský úřad vydal v září 2017 rozhodnutí o změně integrovaného povolení, kterým se provozovateli uděluje souhlas k provozování zařízení k využívání ostatních a nebezpečných odpadů s rozšířením konkrétních druhů těchto odpadů. Jedná se o obdobné kaly, které už v současnosti jsou v generátorech ve Vřesové zplyňovány. Podle Pöpperla by zpracování kalů mělo začít zřejmě od dubna. Povolení ke zpracování podle něj ale prošlo standardním schvalováním orgány státní zprávy

Informace o zpracování nebezpečných kalů z Ostravy zaskočila i vedení Vřesové. "Nás o tom nikdo neinformoval. Máme samozřejmě obavy, že půjde o ekologickou zátěž. Riziková může být už i samotná přeprava a překládka takových látek," řekl místostarosta Vřesové Vlastislav Hlávka (nez.).

Podle Pöpperla i krajského úřadu byly zainteresované úřady, včetně Vřesové o doplnění povolení informovány. "O rozhodnutí odboru životního prostředí krajského úřadu ohledně změny integrovaného povolení byla informována obec Vřesová a město Chodov, Městský úřad Sokolov a další instituce - Česká inspekce životního prostředí, Krajská hygienická stanice a podobně," dodala mluvčí krajského úřadu.

Ostravské laguny představují jednu z největších ekologických zátěží v Česku. Do areálu chemičky Ostramo se ukládaly odpady z rafinérské výroby a později odpady z regenerace použitých mazacích olejů. Kaly nejprve zpracovávala cementárna v Čížkovicích na severu Čech. Protestovaly ale proti tomu ekologické organizace a cementárna další zpracování zastavila.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist