Oxfam: Nejbohatší setina lidí zodpovídá za tolik emisí jako nejchudších 66 procent
reklama
Analýza pracuje s daty za rok 2019, protože je podle autorů tím nejaktuálnějším s dostatečně podrobnými záznamy. Nejbohatší setinu lidstva tvořilo 77 milionů lidí, kteří vydělávají přes 140 000 dolarů ročně (asi 3,1 milionu Kč), včetně milionářů a miliardářů.
"Zpráva Oxfam ukazuje, že zatímco nejbohatší jedno procento má sklon vést od klimatu izolované, klimatizované životy, jejich emise - více než 5,9 miliardy tun oxidu uhličitého za rok 2019 - způsobují obrovské utrpení," píše The Guardian. Uvedené množství vyprodukovaného skleníkového plynu je výrazně vyšší než emise celé Evropské unie ve stejném roce.
The Guardian novou analýzu označuje za dosud nejpodrobnější studii "globální klimatické nerovnosti". Je součástí několikaměsíční spolupráce britského deníku s Oxfam, výzkumným ústavem Stockholm Environment Institute a dalšími odborníky. Výsledky list publikoval deset dní před začátkem letošní klimatické konference OSN, která se bude věnovat také otázce "klimatické spravedlnosti", neboli spolupráci mezi bohatými a rozvojovými zeměmi při přechodu na nízkoemisní ekonomiku a zmírňování dopadu klimatických změn.
Vypouštění uhlíkových emisí, k němuž dochází zejména při spalování fosilních paliv, pohání takzvaný skleníkový efekt, který otepluje světové klima a mění životní prostředí po celé planetě. Podle expertů jsou důsledkem častější a intenzivnější extrémy počasí, jako jsou například vlny veder.
"Utrpení podle výzkumu padá nepoměrně na lidi, kteří žijí v chudobě... Tyto skupiny častěji nemají úspory, pojištění nebo sociální podporu, což je ponechává ekonomicky i fyzicky více ohrožené záplavami, suchem, vlnami veder nebo lesními požáry," uvádí The Guardian.
reklama
Dále čtěte |
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Slavomil Vinkler
21.11.2023 07:23vaber
21.11.2023 09:00budou si muset navéct modráky a naplivnout si ruce a makat ,to bude srandovní svět