https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pandemie-ohrozuje-drobne-pestitele-zeleniny-prisli-o-restaurace-i-trhy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pandemie ohrožuje drobné pěstitele zeleniny, přišli o restaurace i trhy

2.4.2021 02:16 | OLOMOUC (ČTK)
Drobní pěstitelé snaží najít nové prodejní kanály. Zákazníkům nabízejí například samosběr zeleniny na poli nebo výpěstky prodávají prostřednictvím rozvážkových služeb.
Drobní pěstitelé snaží najít nové prodejní kanály. Zákazníkům nabízejí například samosběr zeleniny na poli nebo výpěstky prodávají prostřednictvím rozvážkových služeb.
Foto | Tolga Ahmetler / Unsplash
Pandemie koronaviru ohrožuje drobné pěstitele zeleniny, kteří značnou část svých výpěstků dodávali do restaurací či je prodávali prostřednictvím farmářských trhů. Restaurace jsou od prosince zavřené a vládní nařízení zatím neumožňují ani pořádání trhů, takže farmáři mají na jaře vážné problémy s odbytem. "U drobných pěstitelů a farem lze očekávat znatelný pokles pěstebních ploch, pokud se v dohledné době nezmírní epidemiologická opatření," řekl ČTK předseda předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.
 

Větší pěstitelé napojení na obchodní řetězce podle Hanky hlásí obdobné výměry polí se zeleninou jako loni. "To ale neplatí pro drobné pěstitele a rodinné farmy. Pro ně je zásadní omezení gastronomického sektoru a nesmyslná uzávěra farmářských trhů," uvedl Hanka, podle kterého se drobní pěstitelé snaží najít nové prodejní kanály. Zákazníkům nabízejí například samosběr zeleniny na poli nebo výpěstky prodávají prostřednictvím rozvážkových služeb typu Rohlík.cz či Košík.cz, které nemají takové nároky na množství dodané zeleniny.

Už rok 2020 nebyl podle Hanky pro zelináře jednoduchý. "Po loňském propadu cen a strmém nárůstu ceny práce budeme považovat za úspěch udržení pěstebních ploch na výměře 11 500 hektarů I to nás řadí na poslední příčku v produkci zeleniny na obyvatele v Evropě," upozornil Hanka. Na polích se zeleninou jsou už plném proudu jarní práce. "Příjezd zahraničních pracovníků je plynulý, situaci komplikuje pouze nezbytná karanténa po příjezdu a nahodilé výskyty covid pozitivních. Věřím, že většinu jarních prací zvládneme včas a v potřebné kvalitě," řekl Hanka.

Chléb se bude podle Hanky takzvaně lámat až v sezoně s příchodem sklizňových prací a pravidelné sezonní špičky. "Nejnáročnější jsou měsíce květen až září. To ale neplatí pro všechny zeleniny. Například chřest nebo ředkvičky sklízíme už v dubnu. U dalších druhů, jako jsou například saláty či bylinky, panují obavy, zda se podaří produkci uplatnit za stávajících omezení gastronomického sektoru," uvedl Hanka.

Tržní produkce zeleniny v ČR loni podle předběžných odhadů Českého statistického úřadu mírně klesla na 230 835 tun z 232 082 tun v roce 2019. Loňská sklizeň zeleniny v Česku podle Hanky patřila k průměrným až slabě podprůměrným. "Přes jarní koronavirové obavy z dostupnosti pracovní síly se vloni zelenina pěstovala na ploše o tři procenta vyšší než v roce 2019. Přesto v meziročním srovnání očekáváme mírný pokles celkové produkce," upozornil Hanka.

Z pohledu zemědělství je loňský rok sice označován za srážkově a teplotně příznivý, zelinářům ale podle Hanky přinesl významné rozdíly mezi jednotlivými lokalitami a také mezi druhy zeleniny. Zelenině neprospělo už suché jaro. "Chladnější průběh léta se srážkami zpomalil vývoj a růst zeleniny a zapříčinil silný infekční tlak houbových chorob. Deštivý podzim negativně ovlivnil i kvalitu skladované produkce, své udělali i hraboši přemnožení v porostech kořenové zeleniny," dodal Hanka.


reklama

 
Petr Běhal
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

2.4.2021 04:50
Je zajímavé, že ve vedlejším Rakousku trhy normálně fungují, byť s jistými omezeními, zatímco u nás Babiš pozavíral co se dalo a co by mu zlikvidovalo maximum konkurence. Bude si dobré na tohle a na počty mrtvých vzpomenout při podzimních volbách.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.4.2021 06:35 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nejen trhy, ale i prodeje přímo ze dvora. V ČR to nejde vinou byrokracie státní správy, která je i v tomto případě papežtější než papež. Nikoliv Babiš !
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

2.4.2021 06:39 Reaguje na smějící se bestie
Prodej ze dvora normálně funguje. Musíte dodržet nezbytné hygienické minimum a jedete.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.4.2021 07:16 Reaguje na Katka Pazderů
A které - to rakouské, nebo to v ČR ?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.4.2021 07:56 Reaguje na smějící se bestie
Je to jednoznačně Babišova vina. On je šéfem vlády, která ty restrikce určuje a navíc loni před tím než vláda poprvé začala ty restrikce uplatňovat, tak řekl, že za veškerá politická rozhodnutí bere odpovědnost. Tak ať si to ten zmetek vyžere. Neumí nic jiného než zavřít republiku a přitom to nefunguje. Na covid už zemřelo tolik lidí, že by to vydalo na okresní město, ekonomika je v hajzlu, očkování nefunguje a konec pandemie v nedohlednu.
Odpovědět
VK

Václav Kain

2.4.2021 08:23
Máme jíst zdravě.Krmte se párky z Kosteleckých uzenin.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.4.2021 08:40 Reaguje na Václav Kain
Navíc jsou ideální pro vegany, protože maso v nich není.
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.4.2021 19:20
Navrhují zkřížít koronavirus s českou poštou.Nejspíš ho vubec nedostanete a ješté zanecha vzkaz ,že to zkoušel
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

2.4.2021 19:46 Reaguje na karel krasensky
A také vám zvýši cenu za nakažení covidem-19.
Odpovědět

Viktor Šedivý

5.4.2021 19:50
Dost zásadní chyba hned v titulku - žádná "pandemie" pěstitele neohrožuje. To vládní politika likviduje zejména živnostníky a všechny nás fofrem žene do dluhové pasti.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist