https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/panelova-diskuze-jak-rozhybat-socialni-podnikani-v-moravskoslezskem-kraji-prekvapila-velkou-ucasti?all_ids=1
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Nová ekonomika, o.p.s.: Panelová diskuze Jak rozhýbat sociální podnikání v Moravskoslezském kraji překvapila velkou účastí

Panelová diskuze, která se konala v budově Krajského úřadu v Ostravě, se zaměřila především na témata jak konkrétně může sociální podnikání přispět k rozvoji regionu, co bude potřeba udělat pro rozvoj těchto podnikatelských aktivit, jaká existuje v současné době podpora ze strany státu a dalších institucí. V rámci panelové diskuze se představili zástupci dvou úspěšných sociálních podniků v Moravskoslezském kraji, kteří zaměstnávají osoby se zdravotním znevýhodněním.

Sociální podnik Gerlich Odry s.r.o., na akci představil pan Zdenek Mateiciuc, hovořil o historii tohoto podniku, jeho vývoji a postupném rozšiřování výroby. V současné době firma zaměstnává 35 pracovníků, z toho 75 % lidí se zdravotními problémy/se zdravotním postižením. Firma se zabývá výrobou dřevěných dětských hraček, loutkových divadel, dětských hřišť, ale i zakázkovou výrobou nábytku do domácností a na zahrady. Publikum si pan Mateiciuc získal především svojí upřímností, přirozeností, ale i nemalými podnikatelskými zkušenostmi. Kromě toho, že hovořil o svých úspěších, zmínil také problémy, které s sebou tento typ podnikání nese. Své vystoupení však zakončil pozitivně: „Vždyť to děláme to pro ty lidi a to je nejdůležitější, to rozhodně smysl má…“

Neméně kladný ohlas u publika sklidil i výstup paní Dolores Czudkové, která představila sociální podniky Ergon chráněná dílna a Clear Servis s.r.o. Ergon chráněná dílna funguje samostatně od roku 2004 a v současnosti zaměstnává 140 osob se zdravotním postižením a disponuje majetkem v hodnotě 100 miliónů korun. Z uvedeného vyplývá, že od svého založení ušel tento podnik velký kus cesty a v současné době jej lze bezesporu zařadit mezi úspěšné hráče na tomto poli. Paní Czudková pak přítomným doporučila, aby v začátcích svých podnikatelských aktivit hledali oporu v silných a zkušených partnerech. S ohledem na uvedené výsledky je jasné, že v případě chráněné dílny Ergon se tato taktika více než vyplatila. Clear Servis o.p.s. je sociální podnik, který poskytuje služby v oblasti praní, žehlení a oprav prádla, a na svůj start obdržel podporu ze strukturálních fondů. V současné době zaměstnává 5 osob se zdravotním postižením.

Došlo také na představení dvou výzev ze strukturálních fondů určených na založení sociálního podniku, z nichž je možné rozjezd podobných podniků financovat.

Zájemci o založení sociálního podniku a o prosazování sociálního podnikání v Moravskoslezském kraji měli možnost zúčastnit se skupinové konzultace s panelisty, kteří jsou předními odborníky na sociální podnikání. V diskusi vystoupili Petra Francová z Nové ekonomiky, Vojtěch Miler ze SČMVD, Marek Jetmar z Vysoké školy ekonomické a Svatava Škantová z MPSV z oddělení realizace programů - sociální integrace a služby.

Činnost Tematické sítě pro rozvoj sociální ekonomiky TESSEA je financovaná prostřednictvím stejnojmenného projektu z prostředků Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a Státního rozpočtu ČR.

Další informace o TESSEA:
Nová ekonomika, o.p.s.
Daniela Urbancová, koordinátorka projektu
Tel.: +420 608 202 098
e-mail: daniela.urbancova@nova-ekonomika.cz
Web: www.socialni-ekonomika.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist