Pár kladivoušů staví v pražské zoo obří hnízdo se vstupní chodbou a střechou
"Hnízdo je uvnitř kulovité s přístupovou chodbičkou, takže jsou vejce i mláďata chráněna před predátory i nepřízní počasí. Stavba nového hnízda trvá zpravidla déle než měsíc, záleží na aktivitě páru, dostatku stavebního materiálu i výběru místa. Zdá se, že stavba hnízd je navíc součástí utužování párového chování," uvedl kurátor ptáků Antonín Vaidl.
Kladivouši jsou podle něj "věční stavitelé" a jsou schopni postavit i více hnízd v jedné sezoně. Mimo to opravují i stará hnízda, do kterých se vrací a kde ale již mohou mít nájemníky, nepoužívaná hnízda kladivoušů totiž často osídlí ženetky, sovy či hadi, dodal.
Zoo Praha chová kladivouše po zhruba dvacetileté přestávce od roku 2010, kdy zahrada získala pár kladivoušů z chovného centra z Nizozemska. Po dvou letech se v Praze zdařil jejich první odchov. Zatím poslední mládě se vylíhlo loni. Aktuálně mohou návštěvníci v pražské zoo spatřit čtyři jedince - kromě dvojice nynějších stavitelů i druhý pár v komplexu Ptačí mokřady.
Domovem kladivouše je subsaharská Afrika, české jméno odkazuje na nápadnou chocholku na hlavě. Nejbližšími příbuznými jsou člunozobci, dále pak pelikáni či volavky, se kterými má i stejný způsob lovu - nehybně číhají na kořist a pak bleskurychle zaútočí ostrým zobákem. Jejich potravou je hmyz a menší obratlovci.
reklama