https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/par-kladivousu-stavi-v-prazske-zoo-obri-hnizdo-se-vstupni-chodbou-a-strechou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pár kladivoušů staví v pražské zoo obří hnízdo se vstupní chodbou a střechou

30.4.2023 00:51 | PRAHA (ČTK)
Zdroj | Zoo Ostrava
Návštěvníci pražské zoologické zahrady mohou v těchto dnech sledovat stavbu obřího hnízda. Staví ho pár kladivoušů afrických v průchozí voliéře Africké skály pod lanovou dráhou. Hnízdo je bezmála dva metry široké, s vlastní vstupní chodbou, střechou a spodním vletovým otvorem, informoval mluvčí Zoo Praha Filip Mašek.
 

"Hnízdo je uvnitř kulovité s přístupovou chodbičkou, takže jsou vejce i mláďata chráněna před predátory i nepřízní počasí. Stavba nového hnízda trvá zpravidla déle než měsíc, záleží na aktivitě páru, dostatku stavebního materiálu i výběru místa. Zdá se, že stavba hnízd je navíc součástí utužování párového chování," uvedl kurátor ptáků Antonín Vaidl.

Kladivouši jsou podle něj "věční stavitelé" a jsou schopni postavit i více hnízd v jedné sezoně. Mimo to opravují i stará hnízda, do kterých se vrací a kde ale již mohou mít nájemníky, nepoužívaná hnízda kladivoušů totiž často osídlí ženetky, sovy či hadi, dodal.

Zoo Praha chová kladivouše po zhruba dvacetileté přestávce od roku 2010, kdy zahrada získala pár kladivoušů z chovného centra z Nizozemska. Po dvou letech se v Praze zdařil jejich první odchov. Zatím poslední mládě se vylíhlo loni. Aktuálně mohou návštěvníci v pražské zoo spatřit čtyři jedince - kromě dvojice nynějších stavitelů i druhý pár v komplexu Ptačí mokřady.

Domovem kladivouše je subsaharská Afrika, české jméno odkazuje na nápadnou chocholku na hlavě. Nejbližšími příbuznými jsou člunozobci, dále pak pelikáni či volavky, se kterými má i stejný způsob lovu - nehybně číhají na kořist a pak bleskurychle zaútočí ostrým zobákem. Jejich potravou je hmyz a menší obratlovci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist