https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubice-chteji-verejne-projednani-o-spalovne-opet-v-arene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubice chtějí veřejné projednání o spalovně opět v aréně

25.1.2022 00:38 | PARDUBICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Pardubice
Město Pardubice bude usilovat o to, aby se veřejné projednání o obnově provozu spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví konalo znovu v aréně. Projekt, který samosprávy v regionu odmítají, provází i velký odpor veřejnosti. Do haly, kam se vejdou tisíce lidí, může přijít kdokoli, koho téma zajímá, řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).
 

Když se veřejné projednání konalo v roce 2009 poprvé, na setkání se zástupci ministerstva životního prostředí a firmy AVE CZ odpadové hospodářství přišlo kolem 5000 lidí. Někteří měli transparenty, hlučně reagovali na projevy představitelů investora. Firma se snaží o modernizaci a obnovu spalovny od roku 2006, kdy ji koupila.

"Posílal jsem na ministerstvo požadavek, aby nám dali s předstihem vědět, kdy projednání bude, protože zájem veřejnosti je enormní. Ministerstvo se většinou obrátí na obec nebo krajský úřad, dělá se to v nějakém sále. Ale bylo by vhodné domluvit se na větším prostoru," řekl Nadrchal.

Pandemická situace sice moc setkáním velkého počtu lidí nepřeje, jednání by se ale mohlo konat už v příznivější době, řekl Nadrchal. "Každý by si jednání mohl vyslechnout, ale i reagovat, debatovat, ne každý poslal za sebe vyjádření. My se nevzdáváme a dál hledáme řešení. Během 14 dnů máme setkání s AVE, kdy chceme znovu otevřít možnost odkupu spalovny," řekl Nadrchal.

V roce 2017 již město mělo možnost areál odstavené spalovny koupit, AVE by tak svůj projekt neuskutečnilo. Zastupitelé ale neodhlasovali kupní částku 35 milionů korun. V té době by zhruba stejně stála sanace technologií.

AVE CZ postupně projekt přepracovává, ministerstvo životního prostředí si vyžádalo, aby společnost přepracovala žádost o posudek vlivu na životní prostředí (EIA). Aktuálně nenavrhuje jako dříve dvě varianty množství ročně spalovaného materiálu, což bylo 20 000 tun nebo 15 800 tun za rok. Teď plánuje pouze vyšší hodnotu, která představuje 7500 provozních hodin ročně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist