https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubicky-kraj-nechce-resit-vyjimku-pro-elektrarnu-opatovice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubický kraj nechce řešit výjimku pro elektrárnu Opatovice

17.12.2020 02:04 | PARDUBICE (ČTK)
Krajští zastupitelé ve čtvrtek odhlasovali, že nedoporučují s ohledem na ochranu zdraví občanů žádost o výjimku akceptovat. Chtějí také, aby se posoudila její samotná nezbytnost a požadovaný rozsah výjimky.
Krajští zastupitelé ve čtvrtek odhlasovali, že nedoporučují s ohledem na ochranu zdraví občanů žádost o výjimku akceptovat. Chtějí také, aby se posoudila její samotná nezbytnost a požadovaný rozsah výjimky.
Foto | Michal Louč / Wikimedia Commons
Pardubický kraj se chce kvůli možné systémové podjatosti nechat vyloučit z rozhodování o výjimce z emisních limitů, o niž požádala Elektrárna Opatovice. Podobně postupoval v minulosti u žádosti o obdobnou výjimku pro elektrárnu Chvaletice. Rozhodování o ní nakonec ministerstvo životního prostředí delegovalo na krajský úřad v Olomouci.
 

Krajští zastupitelé ve čtvrtek odhlasovali, že nedoporučují s ohledem na ochranu zdraví občanů žádost o výjimku akceptovat. Chtějí také, aby se posoudila její samotná nezbytnost a požadovaný rozsah výjimky. Kvůli negativnímu postoji k žádosti má krajský úřad zajistit postoupení řízení jinému orgánu k rozhodnutí.

"Připravujeme dopis na ministerstvo životního prostředí, které rozhodne, zda Krajský úřad Pardubického kraje je podjatý, či ne. To pak může postoupit rozhodování do jiného kraje," řekl ČTK vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Martin Vlasák, který byl také určen jako nezávislý expert k zastupování Pardubického kraje v řízení o udělení výjimky.

Opoziční Piráti, kteří bod o stanovisku k žádosti elektrárny nechali do programu zařadit, navrhovali vůči elektrárně ještě přísnější usnesení. Chtěli, aby zastupitelé explicitně řekli, že nesouhlasí s udělením výjimky. Koalice ale nakonec nechala odhlasovat mírnější podobu.

Elektrárna Opatovice požádala o výjimku z emisních limitů pro oxidy dusíku a rtuť. Společnost uvedla, že v letech 2014 až 2016 investovala do modernizace a rekonstrukce kvůli splnění emisních limitů 2,7 miliardy korun. Závěry o nejlepších dostupných technikách (BAT), které stanovují ještě přísnější limity platné od roku 2021, však byly vydány až následující rok po provedení rekonstrukce v roce 2017.

U oxidů dusíku elektrárna žádá, aby mohla vypouštět 192 miligramů na metr krychlový. Aby mohla plnit nový limit 175 miligramů na metr krychlový, musela by investovat odhadem půl miliardy korun. Elektrárna žádá i o výjimku pro limity rtuti na šest let s přezkumem po třech letech, kdy bude pravděpodobně schopna přísnější podmínky plnit. Do té doby chce najít spolehlivou technologii pro snížení emisí. Pro rtuť v předchozích obdobích žádné emisní limity stanovené nebyly a jsou zařazeny nově.

O podobné výjimky požádala už vloni i elektrárna Chvaletice, která patří společnosti Severní energetická. Rozhodnutí, které vydal krajský úřad v Olomouci, napadají ekologické organizace, podle nichž elektrárna již při modernizaci o budoucích nových emisních limitech věděla, mohla se na ně připravit a chce jen ušetřit na úkor životního prostředí.

Ekologové mají výhrady i v případě opatovické elektrárny. Požadovanou výjimku na šest let v případě rtuti a osm let u oxidů dusíku považuje organizace Greenpeace za příliš dlouhou. Odmítavé stanovisko má i spolek Frank Bold Society.


reklama

 
Pavel Dosoudil
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

17.12.2020 06:49
Výjimky z poškozování ŽP a zdraví obyvatel tohoto měřítka a účelu (čistě výdělečná činnost) by se měly úplně vyřadit z právního systému ČR... je to nezodpovědná prasečina...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2020 08:02 Reaguje na Lukáš Kašpárek
No, já bych to udělal chytřeji. předpokládám, že ta elektrárna má stanovené datum trvalého odstavení (pokud ne, tak se musí stanovit) a pokud to je do nějakých třeba 5. let, vyjímku bych dal. Pokud má fungovat déle, musí si tu technologii prostě pořídit.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

17.12.2020 08:55
Kdo zná problematiku Hg a zavedení jejich emisních hodnot do legislativy, je mu toto zcela jasné...
Tak ať výjimku neakceptují, určitě mají krajští zastupitelé záložní řešení, jak zajistí od příští zimy pro 62 000 domácností a mnohých dalších institucí Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi dodávky tepla a dalších médií.
Odpovědět
VK

Václav Kain

17.12.2020 11:49 Reaguje na Jaroslav Studnička
Nemají pane Studničko vůbec nic.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

17.12.2020 13:24 Reaguje na Václav Kain
Ano, nemám sebemenší pochybnost o tom, že nemají :-). Oni jim to pak voliči spočítají :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2020 21:47 Reaguje na Jaroslav Studnička
Tahle somrácko - vyděračská mentalita mě u čecháčka skutečně deprimuje.
Nakopal bych jim do hader, ať se jšedou podívají tam, kde to jde.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.12.2020 09:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslíte ze strany zastupitelů za Piráty?
Odpovědět
VK

Václav Kain

17.12.2020 11:47
Do odsíření investovaly elektrárny miliardy.To snižování emisí úzce souvisí ze zeleným šílenstvím.Opatovice navíc zásobují tisíce domácností teplem.Ti zelení komsomolci mají náhradu když by tyto dvě elktrárny měly zhasnout? Samozřejmě nemají nic a navíc jsou pro splečnost velice nebezpeční jak je to vidět v Německu.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

17.12.2020 13:07 Reaguje na Václav Kain
Velice nebezpeční jsou pro společnost Křetínským placení trollové Vašeho formátu. Veřejnost by se konečně měla dozvědět o všech prasárnách oligarchů Tykačova či Křetínského typu. Nikde se v oligarchy placených médiích nedozvíte, že se v Opatovicích spaluje "uhelná hlína" dovážená z uzavřených německých doků, která se na pozemcích za elektrárnou mísí s kvalitnějším uhlím českého původu, aby se tato směska stala hořlavou...takové prasárny nedělali ani bolševici!
Odpovědět
MG

Milan G

17.12.2020 22:04 Reaguje na Pavel Karel
Pokud máte důkaz měl byste to nahlásit minimálně na MŽP, možná se jedná i o TČ takže na Polici ČR, pokud tak neučiníte a víte to stáváte se spolupachatelem.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

17.12.2020 13:09
Když Křetínský může půl mikiardou sanovat Spartu, musí mít i na investice v elektrárně. Jinak hejtman Netolický se opět ukázal jako populista alibista...
Odpovědět
MG

Milan G

17.12.2020 22:00
Opoziční Piráti, kteří bod o stanovisku k žádosti elektrárny nechali do programu zařadit, navrhovali vůči elektrárně ještě přísnější usnesení. Chtěli, aby zastupitelé explicitně řekli, že nesouhlasí s udělením výjimky.
Má ještě někdo pochybnosti o pirátech? Tady vzniká obrovský problém pro budoucnost tohoto státu a opravdu by se měli všichni zamyslet příští rok u voleb a rozhodně nevolit tuhle partu pomatenců.

Do IRZu se rtuť zadává velice krátce, dřív se nesledovala. Bohužel to měření rtuti, které do IRZu zadávají ekologistické spolky je na základě jejich metodiky a o tom si můžeme myslet co chceme. Nikdo jiný jejich měření neuznává a pokud vím pracuje se na všeobecně přijatelné metodice měření emisí rtuti, která bude pochopitelně úplně odlišná od toho co produkují ekologistické spolky.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

22.12.2020 19:48 Reaguje na Milan G
Rtuť je jed nejvyšší účinnosti. Bohužel nedokáže selektivně zabít pouze idioty Vašeho formátu...Piráti jsou v současnosti jedinou důvěryhodnou politickou stranou, které nejde o rozkrádání státu...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist