https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubicky-obvod-pozaduje-tri-miliony-za-pokaceni-stromu-u-nadrazi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubický obvod požaduje tři miliony za pokácení stromu u nádraží

23.9.2024 11:40 | PARDUBICE (ČTK)
Za plánované pokácení javoru, který stojí u vlakového nádraží v Pardubicích, městský obvod požaduje tři miliony korun. Peníze chce použít na náhradní výsadbu. Správa železnic, která chce v jeho místě vytvořit vjezd do podzemních garáží, s návrhem zatím nesouhlasí. ČTK to řekl starosta městského obvodu I Filip Šťastný (ANO). Aktivisté za strom bojovali, zachránit se ho ale nepodaří, obvod proto aspoň jedná o finanční náhradě nad zákonný rámec.
 
V nejbližší době se javor jasanolistý zatím kácet nebude, protože investor ještě nemá povolení. "Správa železnic měla dodat do 31. srpna podklady, které byly potřeba, aby dostala povolení ke kácení stromu. To je v kompetenci výkonu státní správy, odboru životního prostředí, do toho my nezasahujeme," řekl Šťastný. Řízení bylo ukončeno a investor o povolení musí požádat znovu, dodal starosta.

Obvod se k řízení může vyjadřovat jako vlastník pozemku, na kterém strom stojí. Radní obvodu navrhli podmínky, za kterých může Správa železnic javor pokácet. "Nad rámec zákonné náhradní výsadby by nám investor poskytl částku tři miliony korun, která by byla použita na další projekty zeleně v městském obvodu. Investor s tím má problém, avizoval, že s námi o tom ještě chce jednat, tedy nesouhlasil s podmínkami," řekl starosta.

Mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda k aktuálnímu dění uvedl jen to, že organizace jedná s městský obvodem a dohoda není zatím uzavřená.

Městský obvod podle starosty k problému přistoupil pragmaticky. Správa železnic má stavební povolení ke stavbě garáží. "Hrozí velké riziko, že když se jim to nepovolí, v rámci stavby sjezdu do podzemí dojde k poškození kořenového systému a my o ten strom reálně přijdeme. Hledali jsme proto možnost, aby náhrada ze strany Správy železnic převyšovala ztrátu stromu," řekl Šťastný.

O záchranu stromu se neúspěšně snažil spolek Chráníme stromy. Podle něj bylo možné strom zachránit. Městská rada si v roce 2020 dala podmínku, že se javor kácet nebude. Později rada schválila, že se záměrem podzemních parkovišť souhlasila a jasná podmínka o tom, že se strom kácet nesmí, už ve smlouvě nebyla.

"Špatně už je to, že každý developer, který si dnes ukáže na nějaké místo, má přednost ve všem a zeleň do toho nezahrnuje. Zeleň vždycky ustoupí stavbě, což je velice špatně a město by to mělo změnit," řekla Olga Kudrnová ze spolku Chráníme stromy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

24.9.2024 11:06
Tak si myslím, že úřad by měl v prvé řadě dodržovat právní řád ČR, nikoliv vydírat stavebníka podmínkami, které nejsou stanoveny zákonem.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.9.2024 14:58 Reaguje na Tonda Selektoda
3 miliony navíc za pokácený strom považuji za nesmysl. Chápal bych to jako pěkné gesto od Správy železnic, ale ty asi mají jiné úkoly - ekologicky dopravovat lidi.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

24.9.2024 16:54 Reaguje na Jiří Svoboda
Majitel pozemku, na kterém mu roste zdravý strom, přeci nemá zákonem stanoveno, vydávat stavebníkovi povolení ke stavební činnosti na svém pozemku, ani k odstranění svého majetku, z důvodu realizace stavebního záměru stavebníka, na vedlejším pozemku. Postačí, aby majitel dotčené nemovitosti vydal nesouhlasné stanovisko k zásahu do svého majetku a není třeba svým souhlasem vydírat peníze ze stavebníka. Je to o to horší, pokud se k takovým praktikám uchylují zastupitelé (radní) obce a úřad, kteří již jen z titulu zastávaných funkcí a pracovních pozic na úřadě, musí především ctít platnou legislativu.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

25.9.2024 12:42
Všude jinde by strom zapracovali do architektonického řešení rekonstrukce, jako klenot, který budou cestující obdivovat. U nás si místo něj chtějí papaláši postavit výtah do soukromého parkoviště pro pár vyvolených. Lidé na železnici, by měli jezdit vlakem a ne si vozit prdele ve služebních autech z našich daní!!!
Odpovědět
JJ

Jaroslav Jelinek

25.9.2024 13:03
Až se dohádáte o morálnosti požadavku, běžte se na ten strom podívat. Za pár týdnů nebude co řešit. Začínají mu usychat všechny listy. Vsadil bych se, že proběhl zásah, který strom poškodil. Běžná praxe v podobných situacích. Není strom, není problém.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.9.2024 10:51 Reaguje na Jaroslav Jelinek
Bohužel to bývá často jediné řešení, když si ouřada postaví hlavu.
Kamarádovi strom doslova padal na dům a nesměl ho na své náklady
ani upravit tak, aby náklon stromu odlehčil odstraněním větví.
Při stavbě kanalizace mu uťal kořeny a následně je tajně sytil
herbicidem. Strom ještě tři roky živořil a pádem suchých větví
poškodil střechu jeho domu. Měl v ruce papír zakazující kácení
a tak uplatnil pojistku, za kterou byl zodpovědný vlastník,
co následně nařídil kácení. Kamarád k tomu vlastní celou složku
dopisů, zápisů z jednání a fotografie včetně posudku arboristy,
který oponoval arboristovi najatého městem. Ten strom byl totiž
nad domem nakloněn jako věž v Pise a očekávat, kdy spadne bylo
stresující. V obyvatelném podkroví se báli přebývat a ouřadům to
bylo fuk. Lpění na této zeleni je potížismus nemající s ochranou
přírody nic společného. Vše má svoji životnost a za humny po
podmočení kořenů spadl 250 let starý dub, který dominovým
efektem skácel 3 jasany, habr a třešeň. Já ten dub a jemu
podobné obdivoval, ale netušil jsem, že je až tak vratký a že
ho kořeny neudrží. Duby jsou při olistění a při úrodě tolika
žaludů jako letos extrémně zatíženy a voda a vítr dokonaly své.
Voda v půdě, voda na listech a větvích, váha žaludů a k tomu
vítr. 250 let odolával a až nyní padl relativně zdravý strom.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist