Pařezy před ministerstvem zemědělství Greenpeace upozornilo na kácení lesů

Stát by měl podle nich například nastavit takové podmínky, které by vedly k úplnému zastavení kácení starých lesů. Opatření by se v prvé řadě měla dotknout Lesů ČR, ty totiž obhospodařují asi polovinu starých lesů ve státním majetku, uvedla vedoucí kampaně Greenpeace za záchranu starých lesů Nikol Krajčová. V Česku podle ní lesy starší 120 let zabírají přibližně devět procent rozlohy, chráněná je ale jen malá část, řekla.
"Staré lesy mají i další důležité funkce, stabilizují vodní režim v krajině a pomáhají nám zmírňovat průběh klimatické krize. Vyzýváme proto dnes Lesy ČR a ministerstvo zemědělství, aby přestaly kácet lesy starší 120 let, a ochránily je tak pro biodiverzitu i nás všechny. Je na rozhodnutí státu, jak naloží s majetkem nás všech, proto by měl rozhodnout o ochraně lesů ve svém vlastnictví co nejdříve," řekla Krejčová. V dutinách stromů se podle ní ukrývají vzácné druhu brouků, jako je například kovařík fialový či tesařík alpský. Ve starých lesích žije také sokol stěhovavý či netopýr rezavý, doplnila.
Greenpeace například dlouhodobě upozorňuje na situaci ve východním Krušnohoří. "V minulosti se zde vyskytly případy holosečného kácení, vysazování nepůvodních dřevin, či dokonce ilegálního kácení bez povolení, a to jak ze strany soukromého vlastníka, tak i státní společnosti Lesy ČR. Státní společnost přitom v současné době plánuje další těžbu v nejstarších porostech na úpatí Krušných hor," uvedla organizace dříve. V minulosti Greenpeace také kritizovala nedostatečnou ochranu bukových lesů v okolí zámku u Horního Jiřetína nebo lesů u Litvínova.
Dnešní happening byl součástí kampaně Nekácejte.cz, kterou Greenpeace spustilo minulý týden. Lidé mohou u této příležitosti podepsat výzvu, která bojuje za větší ochranu starých lesů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Richard Vacek
5.5.2023 06:59Obdobné akce ukazují na vyprázněnost dané skupiny, protože všechny podstatné a smysluplné změny v oblasti ochrany životního prostředí vykonaly předchozí generace. Tam, kde mají rozhodovací moc, prosazují řešení, která jsou škodlivá. Namátkou třeba prosazování biopaliv a zákaz jaderné energetiky.
Jaroslav Řezáč
5.5.2023 08:10 Reaguje na Richard VacekObecně v přírodě neumírají jen mohutné stromy a tak když se nechají zetlít, tak se živiny vrátí do půdy. Jde o míru a to jak se dřevo využívá následně.
Jaroslav Řezáč
5.5.2023 08:31Slavomil Vinkler
5.5.2023 12:18
Anyr
5.5.2023 14:55Socialismus nebo kapitalismus, to je jedno - vždy šlo jen o prachy, o moc. A les byl a stále je fajn výrobní prostředek.
Pokud by šlo jen o můj názor: zákonem stanovit jako jediný možný postup hospodaření výběrnou těžbu, zákonem určit jaké stromy nesmí být poraženy, a to ve všech lesech bez ohledu na "vlastníka", a zákonem určit procentuální zastoupení druhů dřevin a to vždy s ohledem na lokální podmínky.
Navíc, abych tu zdejší diskutující nasral víc, osobně považuju myšlenku VLASTNICTVÍ lesa za nehoráznou lidskou aroganci a do nebe volající nesmysl :)
Člověk na planete vlastní leda tak kulový. Maximálně chvilku spravuje to či ono, a to téměř vždy pěkně blbě.
Krásný víkend všem, a nemračte se! :D :*
Richard Vacek
5.5.2023 15:28 Reaguje na AnyrSlavomil Vinkler
6.5.2023 16:56 Reaguje na AnyrZbyněk Šeděnka
5.5.2023 18:53Richard Vacek
5.5.2023 20:24 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaTak nějak to bylo s nebohými ruskými turisty, u kterých hotel požadoval podepsání nějakého cancu, jinak že je neubytuje.
https://ostrava.rozhlas.cz/ostravsky-hotel-kde-neubytovavali-ruske-turisty-s-pokutou-od-coi-nesouhlasi-6983317
Tomáš Zeman
6.5.2023 07:49Jejich argumentace je často demagogie. V tomto případě zmiňované funkce plní i jiné typy lesa nebo krajiny a navíc stromy 120 let jsou v mnoha lokalitách o málo starší než optimální těžební věk.
A podobných ochranářských kauz, které popírají udržitelné hospodaření, je hodně.