Pasivní budou i domečky pro panenky. Kvůli chybě v překladu
Není vůbec jasné, jak dlouho bude kuriózní stav, který se navíc týká jen české kotliny, trvat. Tiskový mluvčí ministerstva Pavel Napovídal Ekolistu napovídal, že to mohou být dny, ale i roky. Ministerstvo ze situace vyvodilo jasná opatření. „Přijali jsme ráznou dvacetistránkovou vnitřní směrnici, aby se situace již neopakovala,“ říká Napovídal. Ze směrnice, kterou redakce Ekolistu nemá k dispozici, vyplývá, že úředníci mají od nynějška zakázáno používat Google Translator.
Pro Česko může mít drobná chybka v překladu poměrně nedozírné následky. Zástupci hračkářského průmyslu totiž hrozí Česku arbitrážemi za ušlý zisk. „Až dosud bylo zcela jedno, v čem Barbie s Kenem žijí. Pokud bychom měli dostát legislativě, pak by jejich domeček musel mít stěnu opatřenou 10 cm polystyrenu. Což je u domečku, který má rozměry 60 na 60 cm, naprostý nesmysl,“ kroutí hlavou mluvčí české pobočky hračkářského gigantu Jana Hezká. Domečky by také místo jednoduchých oken musely mít okna s trojitým sklem. To může být technologicky velmi těžký oříšek: okenní rámy domečků pro panenky bývají velmi úzké. Problém je sehnat na trhu i dostatečně malý průměr trubek pro potřebnou vzduchotechniku.
Firma kvůli tomu prý jedná s dalšími hračkáři o společné žalobě na český stát. V případě jejich úspěchu by to mohla být pro zemi hotová pohroma, protože o žalobě na stát by pak začaly uvažovat i další sektory. Zástupci ostatních výrobních odvětví se už nechali slyšet, že lepit 10 cm polystyrenu na 60 centimetrovou stěnu domečku pro panenky je úplná pohádka proti tomu, co nejrůznější směrnice nařizují jim.
Paradoxní je, že Česku hrozí i arbitráž ze zcela jiné strany, od zástupců zateplovací lobby. Ti již prý nainvestovali do speciálních výrobních technologií stovky milionů korun. „To není jen tak přichytit polystyren na tenkou stěnu domečku pro panenky. Vyvinuli jsme proto unikátní kotevní systémy a lepicí směsi. Pokud se ale všechno zruší, pak pochopitelně budeme chtít od státu náhradu,“ nechal se slyšet Jan Krámek ze společnosti Izolep.
Expert na všechno Tomáš Okamůra pro Ekolist.cz sdělil, že celá záležitost, zejména s ohledem na tento den, nebude tak horká, jak se může na první pohled zdát a je potřeba k ní přistupovat s chladnou hlavou.
reklama